Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-04-2016 15:05   Güncelleme : 21-04-2016 15:05
Abone ol

Ağbal: Memur maaşları enflasyonun üzerinde artacaktır

İSTANBUL - Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2016’da memur maaşlarının enflasyonun üzerinde artacağını belirtti

Ağbal: Memur maaşları enflasyonun üzerinde artacaktır
İSTANBUL - Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2016’da memur maaşlarının enflasyonun üzerinde artacağını belirtti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Ağbal, memur maaşları ile ilgili soru üzerine, şunları söyledi:

“2016 yılında memur maaşlarımıza da önemli artışlar yaptık. Dolayısıyla inşallah memurlarımızın sosyoekonomik durumları AK Parti hükümetleri döneminde her zaman iyi olmuştur. Dolayısıyla yaptığımız düzenleme 2016 yılında enflasyonun üzerinde bir düzenleme olacaktır. Dolayısıyla 2016 yılı memur maaşları enflasyonun üzerinde artacaktır.”

Ağbal, “Vergi borçlarını ödemeyenlere 5 yıl zaman aşımı basında yer aldı. Bu bir gizli af mı?” sorusuna şöşye karşılık verdi:

“Bizim Gelir İdaresi Başkanlığımız bir tebliğ yayınladı zaman aşımı süreleri ile ilgili. Bu yapılan düzenlemenin hiçbir yeni tarafı yok. Mevcut kanunlar çerçevesinde zaman aşımı süresi ile ilgili yapılan bir açıklamadır. Bugün vergi borçlarının 5 yıl içerisinde, biz ona tahsilât zaman aşımı diyoruz. Bu konuya açıklık getiren uygulamayı yönlendiren bir tebliğ. Dolayısıyla o tebliğ düzenlemesinin yeni getirdiği hiçbir şey yok. Vergisini ödeyende ödemeyen de için geçerli bu kural.”

Maliye Bakanı Ağbal, Gelir Vergisi’nde bir düzenleme olup olmayacağı sorusunun ardından da “Gelir Vergisi ile ilgili bir düzenlememiz olmayacak, yok öyle bir düzenlememiz.” dedi.
Cihan [gallery ids="43397,43398"]