Gündem
Giriş Tarihi : 18-12-2019 09:58
Abone ol

AİHM, Büyükerşen ile Ataç’ı akladı!

Yılmaz Büyükerşen’e AKP’li Salih Koca, Ahmet Ataç’a ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dava açmış ve iki isim mahkemelerce cezalandırılmıştı. AİHM ise bu kararları yanlış bularak Büyükerşen ile Ataç’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

AİHM, Büyükerşen ile Ataç’ı akladı!

Arif Anbar/Cumhuriyet - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın ayrı ayrı başvurularını değerlendirdi. İki ismin ifadelerinin hakaret kapsamında değerlendirilemeyeceğini savunan AİHM, Türkiye mahkemelerinin, iki siyasetçinin de ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiğine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

2011 seçim sürecinde AKP Eskişehir Milletvekili Adayı olan Salih Koca, 11 Haziran 2011 günü ES TV’de kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Yılmaz Büyükerşen’den şikayetçi olmuştu. Davanın açıldığı Eskişehir 3. Sulh Ceza Mahkemesi, Büyükerşen’i ‘hakaret’ suçlamasıyla mahkum etmiş ve 87 günlük adli para cezası olan 1740 lira para cezasına çarptırmıştı.

Yine 2011 seçim sürecinde, Ahmet Ataç’ın “...Efendim. Şimdi eğer Tayyip Erdoğan’ın azıcık bu eski siyasilere hürmeti olsa ana babasını araştırır. Eğer onlar olmasaydı, rahmetli Atatürk olmasaydı, Tayyip Erdoğan’ın babası kim olacaktı, annesi kim olacaktı arkadaşlar…” şeklinde bir açıklama yaptığı iddia edilmiş, Recep Tayyip Erdoğan avukatları aracılığıyla şikayet dilekçesi vermişti ve bununla beraber ceza davası açılmıştı. Eskişehir 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 5 Nisan 2012’de sonuçlandı ve Ataç mahkum edildi. 354 günlük ceza 7.080 TL adli para cezasına çevrildi.

Büyükerşen verilen karar karşısında 21 Eylül 2012’de, Ataç ise 14 Eylül 2012’de AİHM’e başvurmuştu. Başvuruyu değerlendiren AİHM, Türkiye mahkemelerinin, iki siyasetçinin de ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiğine karar verdi.