Gündem
Giriş Tarihi : 30-12-2020 10:11   Güncelleme : 30-12-2020 10:11
Abone ol

Aile hekimlerinden aşı açıklaması: 'Bu yükü kaldıramayız’

AHEF Covid-19 aşısı ile ilgili 1599 aile hekimiyle yaptığı araştırmaya göre, aile hekimlerinin yüzde 87’si, Aile Sağlığı Merkezleri’nin (ASM) mevcut iş yükü ile böyle büyük bir aşı yükünü üstlenmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Aile hekimlerinden aşı açıklaması: 'Bu yükü kaldıramayız’

Aile hekimlerinin yüzde 79.4’ü ise Covid-19 inaktif aşısının aşı merkezlerinde yapılmasının uygun olacağına dikkat çekti. 

Aile Hekimleri Federasyonu’ndan (AHEF) yapılan açıklamada, aile hekimlerinin yıl boyunca okul aşıları, grip aşıları ve zatürree aşıları da dahil olmak üzere 12 farklı aşıyı yapmakla yükümlü kılındığı, son olarak da Covid-19 aşılarının da ASM’lerde yapılacağı söylentisinin olduğu anımsatıldı. 

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, AHEF’nin yaptığı anket sonuçlarından öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle:

- İnaktif Covid-19 aşısının Çin’de üretilmesi nedeniyle halk arasında güvensizlik oluşturduğunu düşünenler anketin yüzde 82.5’ini oluşturuyor. 

- Hekimlerle hastalar arasındaki görüşmelerde Covid-19 aşıları hakkında yeterli bilgiye sahip hastaların oranının yüzde 25.4, yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtenlerin oranının ise yüzde 49.8 olduğu sonucu çıktı. 

- Aşıyı kendisine ve sevdiklerine yaptırmayı düşünenlerin oranı yüzde 49.8 iken yaptırmak istemeyenlerin oranı ise yüzde 11.9 olarak ankete yansıdı. 

AHEF Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Güntürkün, özetle şunları söyledi: “Esnek çalışma koşullarından faydalanamayan aile hekimlerine, tüm bu iş yükü üzerine, bir de Covid-19 aşısı ve bunun takibi görevlerinin verilmesi beraberinde korkunç bir yük, yorgunluk ve tükenmişlik sendromu da getirecektir. Aile Hekimlerini ve ASM’lere gelen hastaları büyük bir risk altına sokmak olacaktır.”

BUGÜN İSTANBUL’DA YARIN ANKARA’DA

Türkiye’nin Çin’in Sinovac firmasından aldığı koronavirüs aşıları bu sabah Türk Hava Yolları’na ait kargo uçağıyla İstanbul’a geldi.

Aşıların 17 konteynırda, bugün İstanbul Havalimanı’na geleceği, bir sonraki gün ise Ankara’ya gönderileceği belirtilmişti.