Siyaset
Giriş Tarihi : 29-04-2016 12:40   Güncelleme : 29-04-2016 12:40
Abone ol

AK Partili Özkan: Küt’ül Amare Zaferi dönüm noktalarından biri

ANKARA - AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Kut’ül Amera Zaferi'nin 100

AK Partili Özkan: Küt’ül Amare Zaferi dönüm noktalarından biri
ANKARA - AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Kut’ül Amera Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Özkan mesajında, “Atalarımızın verdiği büyük mücadele ve kahramanlık destanıyla tarihimizde dönüm noktalarından biri olan, Britanya askerlerine karşı kazanmış olduğumuz Küt’ül Amare Zaferi’ni kutluyorum.” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, Kut’ül Amera Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Kutûl Ammare muhaberesinin, 100 yıl önce 29 Nisan 1916’da İngilizlere karşı kazandığımız şanlı zaferlerimizden biri olduğunu belirten Özkan, “Bu muharebede İngilizler, 13 generali, 481 subayı ve 13 bin 300 eri ile birlikte Osmanlı Kuvvetleri'ne teslim olmuşlardır.” dedi.

Kuşatmada, İngiliz kuvvetleri ve müttefiklerinin 23 bin ölü ve yaralı, Osmanlı kuvvetlerinin 10 bin şehit ve yaralı verdiğini ve 13 bin 100 İngiliz askerinin esir alındığını kaydeden Özkan, şu ifadeleri kullandı: “6. Ordu Komutanı Halil Paşa, kazanılan zaferden dolayı askerlerini tebrik ederken, İngilizlere karşı kazanılan muharebeler ve teslim alınan İngiliz Ordusunun hatırasının yaşatılması için 29 Nisan gününü ‘Kut Bayramı’ olarak ilan etmiştir. Atalarımızın verdiği büyük mücadele ve kahramanlık destanıyla tarihimizde dönüm noktalarından biri olan, Britanya askerlerine karşı kazanmış olduğumuz Küt’ül Amare Zaferi’ni kutluyor, adını tarihimize altın harflerle yazdıran komutan ve askerlerimizi rahmetle anıyorum.”Cihan