Teknoloji
Giriş Tarihi : 07-07-2021 11:01   Güncelleme : 07-07-2021 11:01

Akbank’tan açıklama: “Bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir”

Akbank, dün başlayan ve banka ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintilerin sürdüğünü bildirdi. Akbank’tan Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan arızaya ilişkin açıklamada, müşterilere hizmet verilen tüm kanallarda bu sorundan etkilenildiği belirtilerek, “İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir” denildi.

Akbank’tan açıklama: “Bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir”

Açıklamada, “Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir” bilgisi de verildi.

Ayrıca, Banka'nın internet sitesinde yapılan açıklamada da teknik sorundan ötürü kredi kartında son ödeme tarihlerinin bir gün ötelendiği belirtilerek, şu bilgiler paylaşıldı:

"06.07.2021 tarihinde başlayan ve devam eden bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler ile ilgili olarak;

-Ekstre ödemesi 06.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından bir gün ötelenmiştir.

-Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 olan ticari krediler ve tüketici kredileri için o gün faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir.

-Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacaktır.

-Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Gelişmelere paralel olarak ilave önlemler alınacaktır.”

Bu arada, Akbank dijital bankacılık sisteminde dün başlayan arıza nedeniyle, sosyal medyada Akbank müşterileri, yaşadıkları sorunları paylaşarak, duruma tepki gösteriyorlar. 

Ajans Bizim

AdminAdmin