Siyaset
Giriş Tarihi : 04-10-2018 14:35   Güncelleme : 04-10-2018 14:35
Abone ol

AKP çalışana da okuyana da 'gün yüzü' göstermeyecek

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılmasını Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yazılı soru önergesi veren CHP’li Yüceer, konuya ilişkin açıklamasında “Koca ülkeyi karanlığa gömüyorlar” dedi.

AKP çalışana da okuyana da 'gün yüzü' göstermeyecek

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılmasını Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yazılı soru önergesi veren CHP’li Yüceer, konuya ilişkin açıklamasında “Koca ülkeyi karanlığa gömüyorlar” dedi.
 

Koca ülkeyi karanlığa gömüyorlar!
 

CHP’li Candan Yüceer konuya ilişkin şunları söyledi:
 

“Geçtiğimiz yıl ‘oldu bitti’ye getirilerek, hiç kimseye danışılmadan, Meclis’te dahi doğru düzgün konuşulmadan yürürlüğe konulan sabit saat uygulaması nedeniyle 80 milyonluk ülkeye ciddi mağduriyetler yaşatıldı. İktidar ‘tasarruf edeceğiz’ diyerek doğalgaz ve elektrik üretiminin ciddi oranda artmasına neden olurken bir de çalışanların ve özellikle öğrencilerin psikolojisiyle oynadı. Şimdi de aynı şekilde oldu bittiye getirilerek, ‘tasarruf ediyoruz’ denilerek yaz saati uygulaması bir kararnameyle kalıcılaştırıldı. Sabit saat uygulamasından ne kadar tasarruf edildi, bilmiyoruz. Bu uygulamanın faydalı olduğuna dair bilimsel görüş var mı, bilmiyoruz. Türkiye’nin GMT+3’e uygunluğu ne ölçüde araştırıldı, kimlerle bu karar alındı, bilmiyoruz. Bu kadar bilinmezlik içerisinde, bu kadar şikâyete rağmen yine bir anda 80 milyonluk ülkenin bedensel ve psikolojik sağlığıyla oynanıyor.”
 

AKP çalışana da okuyana da gün yüzü göstermeyecek!
 

“Türkiye koşullarında sabah 8 vardiyasıyla işe başlayan ve en az 8 saat çalışan bir işçi, işe giderken de, işten döndüğünde de güneşi göremiyor olacak. ‘AKP iktidarı çalışanlara gün yüzü göstermiyor’ dediğimizde mecazi anlamda bunu kullanıyorduk; ancak bu yıl gerçek anlamıyla çalışan gün yüzü göremeyecek gibi duruyor. Öğrenciler için de durum aynı. Özellikle okula yeni başlayan öğrencilerin gecenin karanlığında uyanmak zorunda kalması, öğrenci servislerinin kaza yapma riskinin bulunması, derslerde uykusuzluğun eğitime odaklanmayı engellemesi gibi sorunlar, başarısızlığı direkt olarak artıracaktır. Diğer taraftan, aylarca güneş görmeden çalışmak, uzun vadede vücuttaki D vitaminin eksilmesine ve vücut direncinin düşmesine neden olacaktır. Diğer iş kollarında, eğitim veya sağlık gibi alanlarda ise bu durumun ne gibi sonuçlar çıkaracağını tam olarak kestiremiyoruz. Buradan AKP’yi bu yanlıştan dönmeye ve uzman görüşlerini dikkate alarak ülkemizi coğrafyasına en uygun saat dilimine geçmeye çağırıyoruz.”
 

“Sabit saat uygulamasının ülke ekonomisine getirdiği ek yük nedir?”
 

CHP’li Yüceer’in önergesinde şu sorular yer aldı:

  1. Sabit saat uygulamasının kalıcılaştırılması kararı hangi sosyal ve bilimsel çalışmaların sonucunda alınmıştır? GMT+3 noktasının kalıcılaştırılmasının Türkiye coğrafyasına uygun olduğu kanısına nasıl varılmıştır? Hükûmetinizin bu uygulama doğrultusunda yaptığı veri analizleri, veri miktarı, veri çeşidi ve istatistiksel karşılaştırılabilirlik yöntemleri nelerdir?
  2. Sabit saat uygulaması sonucunda geçtiğimiz yıl doğalgaz ve elektrik tüketimi ne kadar artmıştır? Bu artışın bedeli nedir? Geçtiğimiz yıl bu uygulamayla hedeflenen enerji tasarruf oranlarına ulaşılmış mıdır?
  3. Enerji tüketimindeki artışın yıllık miktarı ve ülke ekonomisine getirdiği ek yük ne olacaktır? Ülke ekonomisinin yanı sıra enerji tüketiminin hanehalkı bütçesine getirdiği ek yük ne olacaktır? Tüketimdeki artış nedeniyle elektrik fiyatlarında bir indirim uygulanacak mıdır?
  4. Geçtiğimiz yıl Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bu uygulama için İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) raporunu esas aldığını açıklamıştır; ancak akademik ve mesleki odaların talebine rağmen İTÜ raporu açıklanmamıştır. Bu uygulamaya ilişkin hükûmetiniz -varsa- yaptığı araştırmaları ve raporları kamuoyuyla paylaşacak mıdır?
  5. Sabit saat uygulamasının kamu ve özel sektörde erken saatte mesaiye başlayan çalışanlar üzerinde yarattığı olumsuz etkiler nelerdir? Bu etkileri azaltmak adına hükûmetinizin herhangi bir çalışması var mıdır?
  6. Okula yeni başlayan öğrenciler başta olmak üzere kalıcı yaz saati uygulamasının öğrenciler üzerindeki olumsuz etkileri nasıl önlenecektir? Bu uygulamanın öğrencilerimizin can güvenliği, sağlık ve bedensel gelişimleri ile eğitim başarıları açısından zararları üzerine herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?
  7. Sabit saat uygulamasının trafik kazalarının artmasına neden olduğu iddia edilmektedir. Bu iddialar hükûmetiniz tarafından araştırılmış mıdır? Geçtiğimiz yıl Eylül ve Mart ayları arasında okul servislerinin karıştırdığı kaç kaza yaşanmıştır?
  8. Sabit saat uygulaması nedeniyle geçtiğimiz yıldan itibaren CİMER ve BİMER’e yapılan şikâyet sayısı kaçtır?
  9.