Siyaset
Giriş Tarihi : 21-02-2017 13:00   Güncelleme : 21-02-2017 13:00
Abone ol

AKP'den emeklilikte yaşa takılanlara kötü haber geldi

Referandum için ekonomik dengeleri bozucu birçok popülist karar alan AKP Hükümeti Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) haklı taleplerini ise hazine transferleri artar gerekçesiyle reddediyor.

AKP'den emeklilikte yaşa takılanlara kötü haber geldi

 

Referandum için ekonomik dengeleri bozucu birçok popülist karar alan AKP Hükümeti Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) haklı taleplerini ise hazine transferleri artar gerekçesiyle reddediyor. 

CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN  EYT’lilerin sorunları ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesine verilen yanıtı kamuoyu ile paylaştı. Verilen yanıtı değerlendiren Didem ENGİN, "Hükümet EYT'lilerin taleplerini 'Yaş ile ilgili bir düzenleme Sosyal Güvenlik Kurumu’nun aktüeryal dengesini olumsuz etkiler ve hazine transferleri artar' gerekçesi ile reddediyor." dedi.

 

Vatandaşlarımız yaş şartı olmaksızın prim günü ve sigortalılık süresinin tamamlanması ile emekli olabilirken, yapılan bir düzenleme ile emeklilik şartlarına ek olarak bir de yaş şartı getirilmiş, bu değişiklik de kamuoyunda EYT'liler olarak bilinen prim günü ve hizmet süresini doldurduğu halde yaş şartını beklemek zorunda kalan bir kesimin mağduriyet yaşamasına sebep olmuştu. Didem ENGİN verdiği yazılı soru önergesi ile AKP Hükümeti’ne EYT'li vatandaşlarımızı hatırlatmış, Anayasamızın 60. maddesinde yer alan “Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar” sözünün hayata geçirilmesi gerektiğini belirtmişti.

 

GELEN YANITA GÖRE HÜKÜMET EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARI HAZİNE TRANSFERLERİ ARTMASIN DİYE EMEKLİ ETMİYOR!

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın verdiği yanıtta sosyal güvenliğin finansmanında kullanılan yöntemlerden birinin dağıtım yöntemi olduğu belirtilmekte, bu yöntemde cari dönemde çalışanlardan alınan primlerin, aynı dönemde aylık ve gelir alanlara ödendiği, hâlihazırda Türkiye'de sosyal güvenliğin finansmanının dağıtım esasına göre yapıldığı ve devletin sisteme doğrudan katkı yaptığı ekleniyor. Bakan’ın cevabında yaş ile ilgili bir düzenlemenin Sosyal Güvelik Kurumu'nun aktüeryal dengesini olumsuz etkileyeceği ve hazine transferlerinin artmasına sebep olacağı belirtiliyor. 

 

Yanıtı değerlendiren Didem ENGİN, "EYT'liler devlete göre emekli olabilmek için genç ancak işverene göre istihdam edilebilmek için yaşlı görülmekte, dolayısıyla ciddi bir mağduriyet yaşamaktalar. AKP Hükümeti ise bu mağduriyeti yok sayarak sosyal güvenlik sisteminin aktüeryal dengesini bahane ederek "Hazine transferleri artar" diyor. Oysa AKP Hükümeti referanduma yönelik  bütçe dengelerini bozucu bugüne kadar görülmemiş popülist kararlar alırken, her nedense EYT’lerin haklı taleplerini ve mağduriyetlerini görmezden gelmeye devam ediyor. Soru önergemde EYT’li kaç vatandaşımız olduğunu ve bu mağduriyeti gidermek için yapılabilecek bir düzenlemenin mali boyutunu sormuştum. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sorularımın hiçbirisine yanıt vermediği gibi, aktüeryal dengenin ne kadar etkileneceği ve konunun mali boyutunun büyüklüğü hakkında hiçbir bilgi vermiyor, üstünkörü yanıtlarla konuyu geçiştiriyor. " dedi.