Siyaset
Giriş Tarihi : 05-07-2021 16:02   Güncelleme : 05-07-2021 16:02
Abone ol

Akşener: ''(Kanal İstanbul'a) Harcanacak para üretime, istihdama yönelik bir projeye çevrilmeli''

Akşener, kaynakların üretim ve istihdam yaratacak yatırımlara aktarılması gerektiğini söyledi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ''Kanal İstanbul'a harcanacak paranın çok daha verimli; istihdama, üretime yönelik bir başka projeye çevrilmesine fayda olduğunu '' söyledi.

Akşener: ''(Kanal İstanbul'a) Harcanacak para üretime, istihdama yönelik bir projeye çevrilmeli''

Akşener, Malatya'da esnaf ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akşener, Kanal İstanbul konusundaki düşüncelerinin sorulması üzerine  şunları kaydetti:

“Başından beri bir tutumumuz oldu, o da şu: Biz milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı bir partiyiz, dolayısıyla mega projelere, dış dünyadan gelecek yatırımcıya itirazımız yok. Fakat yatırımlarla ilgili şu sorulur genellikle... Bu doğru bir yatırım mı diye. Birincisi işsize çare buluyor mu? İstihdam yaratıyor mu? İnşaat yapıldığı dönemde geçici istihdam sağlıyor, kalıcı sağlamıyor. Üretime cevaz veriyor mu, üretim oluyor mu? Hayır. Peki vatandaşın refahına katkıda bulunacak mı? Hayır. Dolayısıyla oraya yatırılan para ile kim kazanıyor diye baktığımızda orada müteahhitler kapanıyor, yer kapatmış insanlar kazanıyor. 

Beraber gezdik durumu görüyorsunuz. Halbuki, şimdi istihdam yaratacak fabrikalar, üretim merkezleri, teknoloji merkezleri... Gençlerimiz girişimcilik yapmak istiyor. Onlara verilecek hibe desteklerle pek çok şey yapılabilir. O para ile dolayısıyla hepimizin cebinden çıkacak. Çevreyi söylemiyorum bir de öyle bir problemi var, ondan dolayı karşıyız. Oraya harcanacak paranın çok daha verimli istihdama yönelik, üretime yönelik bir başka projeye çevrilmesine fayda var diyoruz.”    

Esnafın sorunları

Bu ziyaretlerindeki amacın esnafın derdini dinlemek, sorunu çözüm önerileriyle Meclis’e getirmek olduğunu anlatan Akşener, ''esnafın son dönemlerde unutulduğunu'' ifade etti.

Akşener, esnafın ortak sorunlarının ne olduğunun sorulması üzerine de şöyle konuştu:

“Elektrik parası, zincir marketler. Pandemi ile temel problem, kira yardımını direk istediler. Biz onların talebini gündeme getiriyoruz. Çalışan başına 10 bin lira önermiştik. Esnafın şöyle bir sorunu var. Her ürünün pahalandığını, buna karşılık alım gücünün düştüğünü söylüyorlar. Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasını istiyorlar. Kredilerin bir yıl daha uzatılmasını ve faizsiz olmasını itiyorlar. Bunlar yapılabilir mi? Yapılabilir. BAĞ-KUR primlerine zamdan çok şikayet var. Biliyorsunuz hem elektriğe hem doğalgaza zam yapıldı. Özellikle kadınların derdi çok büyük. Esnaf, aynı zamanda daha ilginç bir biçimde çocuklarının işsizliğinden şikayet ediyor. Bunlara dikkat çekiyorum, onun için buradayım.” 

Ajans Bizim