Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-09-2018 16:48   Güncelleme : 20-09-2018 16:48

'Albayrak’ın yeni programında Kriz var ama çözüm yok'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, adı ‘Yeni Ekonomi Programı’ (YEP) olarak değiştirilen Orta Vadeli Program’da muğlak genel geçer ifadelerle krizin çözüleceğinin söylendiğini belirterek, “Programda kriz var ama çözüm yok” dedi.

'Albayrak’ın yeni programında Kriz var ama çözüm yok'

Erdoğdu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafında açıklanan YEP’in kesinlikle bir krizle mücadele programı olmadığını ifade etti.

 

 

Yeni programda büyüme beklentisi bu yıl için yüzde 5,5’ten 3,8’e çekilirken gelecek yıl için de 2,3 rakamı hedef olarak konmuş, enflasyon hedefi de 2018 için yüzde 20,8, 2019 için yüzde 15,9 olarak belirlenmişti.

Programda dikkat çekici başka bir nokta da en son 10,2 olarak açıklanan işsizlik rakamının 2019’da 12,1’e yükseleceği ve ancak 2021’de 10,8’e düşeceği tahmini oldu.

 

‘Nasıl yapacaklar, somut hiçbir emare yok’

CHP’li Erdoğdu yeni programın çelişkiler içerdiğini savunarak şöyle konuştu: “Algoritmalar çalıştırarak bazı mantıklı hesaplamalar yapabilirsiniz. Ama bunların uygulanabilir olması ve sonuçları önemli. Örneğin 2021’de enflasyonu yüzde 6’ya indireceğiz diyorlar. Nasıl yapacaklar, somut hiçbir emare yok. 2019’da 60 milyar TL tasarruf sağlayacağız, 16 milyar TL gelir artışı sağlayacağız denilmiş ama nasıl yapılacağına dair gerçekçi ve somut bir yol haritası yok. Aşırı kur artışı ve oynaklığı sonucu sarsılan bankacılık ve reel sektörle ilgili hiçbir somut düzenleme yok.Yüksek girdi fiyatları ve ithalat dampingiyle çökertilen tarım sektörü ile ilgili en küçük bir umut verilmemiş. Bu maliyet ve fiyatlarla çiftçinin üretimi ve verimi düşecek. Bu durum arzın kısılması ve gıda enflasyonu artışı anlamına geliyor. Bu gerçek durum OVP’nin pembe enflasyon tahminleriyle çelişiyor.”

Program için “Muğlak genel geçer ifadelerle ‘Krizi çözeceğiz’ denilen bir manzumeden ibaret” diye konuşan Erdoğdu, ‘YEP açıklanır açıklanmaz kurun yükselişe geçmesinin piyasanın YEP’i hayalci ve muğlak bulduğunun göstergesi olduğunu’söyledi.

‘Hedefler uyumsuz’

Erdoğdu, enflasyon ve işsizlik gibi göstergelerde gerçeklerle uyumsuz hedeflerin söylendiğini anlatarak YEP’in umudunu kur artışıyla rekabet gücünü artıran ihracata bağlamış durumda olduğunu savundu.

Erdoğdu şu görüşleri dile getirdi: “Berat Albayrak’ın kavrayamadığı gerçek, ihracatımızın önemli oranda ithalata bağlı olduğu. Bu durumda ihracat rekabet avantajı önemli oranda kur karşısında eriyen düşük ücretlere bağımlı olacak. Adalet ve eğitimi sistemi çökertilmiş yetişmiş insan gücünü beyin göçüyle kaybeden bir ülkede ihracatta yüksek katma değerli üretimle rekabet avantajı hayaldir. İhracatta rekabet avantajı sadece düşük reel ücretlere dayanıyorsa bunun adı Bangladeşleşme sürecidir. Bangladeş de düşük reel ücretle ihracatta rekabet yaratmaya çalışıyor.”

‘Krizle mücadelede en etkili iki araç da elimizden çıktı’

Yeni programdaki hedeflere göre 2019’da resmi işsiz sayısının 4 milyonu aşacağını, yani 1 milyona yakın insanın işini kaybedeceğini vurgulayan Erdoğdu şöyle devam etti: “Krizle mücadelede iki önemli silahımız vardı. Bunlardan birincisi Merkez Bankası’nın faiz artışı diğeri OVPYdi (YEP). Krizle mücadelede en etkili iki araç da elimizden çıktı ve krizin en önemli değişkeni kur üzerinde hiçbir etkisi olmadı. Çünkü sorunu doğru tanımlayamıyorlar. Sorunu biliyorlar ancak tanımlamak istemiyorlar. Çünkü işlerine gelmiyor. Türkiye’de ekonomik çöküşün altında yatan sebep siyasal çöküştür. Yaşadığımız bütün sorunların altında otoriter tek adam yönetimi var. Yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünün olmadığı, OHAL’in kalıcı hale getirilmesiyle temel hak ve özgürlüklerinin askıya alındığı, mülkiyet hakkının risk altında olduğu, Milletvekillerinin tutuklu olduğu ve yolsuzlukların kurumsallaştığı bir ülkede hiçbir ekonomik önlem çalışmaz. Ne yazık ki bu gerçeği yaşayarak öğreniyoruz.”

Diken

AdminAdmin