Dünya
Giriş Tarihi : 10-03-2016 14:35   Güncelleme : 10-03-2016 14:35

Aliyev: Mülteci krizi bütün dünyanın ortak sorunu

BAKÜ - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, son dönemlerde gündemde olan mülteci krizinin tüm dünyanın ortak sorunu olduğunu bildirdi

Aliyev: Mülteci krizi bütün dünyanın ortak sorunu
BAKÜ - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, son dönemlerde gündemde olan mülteci krizinin tüm dünyanın ortak sorunu olduğunu bildirdi. Aliyev, başkent Bakü'de bu sabah başlayan 4. Küresel Forumu'un açılış konuşmasında katılımcılara hitap etti.

Konuşmasında mülteci krizine değinen Aliyev, bu sorunun sadece Avrupa ve Orta Doğu'yu ilgilendirmediğinin altını çizdi. Forumun ana temalarından birinin de mülteci krizi olduğunu dile getiren Azerbaycan lideri, bu soruna çözüm bulmak için bazı önerilerin toplantıda ele alınacağını bildirdi.

Aliyev, ayrıca Güney Gaz Koridoru' nun öneminden söz ederek bu projeye katılacak olan ülkelerin sayısının artacağını duyurdu. İlham Aliyev konuşmasında enerji politikasının siyasetten ayrı tutulması gerektiğini vurguladı.

Azerbaycan'da 2016'nın "çok kültürlülük yılı" olduğunu bildiren Aliyev, toleransın ülke siyasetinin bir parçası olduğunu söyledi.

Forum; Azerbaycan'ın diasporadan sorumlu Devlet Komitesi, Uluslararası Nizami Gencevi Merkezi, İskenderiye Kütüphanesi ve Madrid Kulübü tarafından düzenleniyor. Küresel Foruma; 7 ülkenin cumhurbaşkanı, 1 cumhurbaşkanı yardımcısı, 27 eski cumhurbaşkanı, 23 eski başbakan ve çok sayda üst düzey yetkili ile birlikte uluslararası örgüt temsilcileri, siyaset adamları ve uzmanlar katılıyor. 53 ülkeden 300 yakın temsilcinin katıldığı forum farklı başlıklar altında 2 gün sürecek.

Cihan [gallery ids="25001,25002,25003,25004"]
AdminAdmin