Gündem
Giriş Tarihi : 06-07-2021 11:58   Güncelleme : 06-07-2021 11:58
Abone ol

Alman İmmünoloji Derneği: Çocuklara aşı yapılmadan sürü bağışıklığı sağlanamaz

Alman İmmünoloji Derneği, koronavirüs (Covid-19) salgınında çocuklar aşılanmadan sürü bağışıklığı sağlanmasının mümkün olmadığını bildirdi.

Alman İmmünoloji Derneği: Çocuklara aşı yapılmadan sürü bağışıklığı sağlanamaz

Alman İmmünoloji Derneği, dünyanın içerisinde bulunduğu koronavirüs (Covid-19) salgınında çocuklar aşılanmadan sürü bağışıklığı sağlanmasının mümkün olmadığını bildirdi.  

Dernekten yapılan açıklamada, klasik varsayıma göre bir ülkede nüfusun yüzde 60 ile 70'i patojene karşı koruma altına alındığında sürü bağışıklığından söz edilebileceği ifade edildi.  

Açıklamada, şöyle denildi:

"Ancak Covid-19'da durum farklı. Bilindiği gibi enfekte olan insanlar hiçbir belirti göstermeden virüsü yaymaya devam ediyorlar. Delta varyantı ile durum daha da kötüleşti. Bu varyant çok daha bulaşıcı. Gençleri ve çocukları çok etkiliyor. Gençler ve çocuklar hiç aşılanmadığı veya çok az aşılandığı için sürü bağışıklığına ulaşmak mümkün değil."

Öte yandan, Robert Koch Ensititüsü'nden delta varyantına ilişkin yapılan açıklamada, varyant ile mücadelede 12-59 yaş arasındakilerin en az yüzde 85'inin, 60 yaş ve üzerindeki vatandaşların ise az yüzde 90'ının iki doz aşılarının hızla tamamlanması gerektiği belirtildi. Açıklamada, "Bu aşı kotasına zamanında ulaşılırsa, önümüzdeki sonbahar/kış aylarında belirgin bir 4. dalga olası görünmüyor" ifadesi yer aldı.  

Ajans Bizim