Dünya
Giriş Tarihi : 06-07-2021 12:08   Güncelleme : 06-07-2021 12:08
Abone ol

Almanya'da "AstraZeneca aşısını programdan çıkaralım" önerisi

Almanya'da aile hekimleri koronavirüs aşısı AstraZeneca'nın uygulamadan kaldırılmasını istedi.

Almanya'da

Almanya'da Rheinland Pfalz Eyaleti Aile Hekimleri Derneği, hakkında kan pıhtılaşmasına neden olduğuna dair haberler çıkan koronavirüs (Covid-19) aşısı AstraZeneca'nın hastalar tarafından reddedildiğini bildirdi.  

Dernek Başkanı Oliver Funken, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, AstraZeneca aşısına olan talebin giderek azaldığına dikkat çekti. Aşının medyada ölümlü vakalarla birlikte anılmasının talebi gerilettiğini vurgulayan Funken, "İlk dozu AstraZeneca yaptıran birçok hasta ikinci dozda Biontech tercih ediyor. AstraZeneca, Delta varyantına karşı iyi bir koruma sağlamasına rağmen istenmiyor. Kullanmaya gerek yok yani. Bu nedenle artık biz de sadece Biontech kullanmak istiyoruz" diye konuştu.  

Öte yandan, Almanya Aşı Komisyonu da (STIKO) karma aşı uygulamasını desteklediklerini açıkladı. STIKO'dan yapılan açıklamada, "Her iki dozu AstraZeneca yaptırmak yerine ikinci dozda Biontech ya da Moderna aşıları yani mRNA aşı tercih edilmeli. Karma uygulama, her iki doz AstraZeneca'dan daha üstün bir koruma sağlıyor" denildi.  

Ajans Bizim