Dünya
Giriş Tarihi : 14-07-2016 13:19   Güncelleme : 14-07-2016 13:22

Almanya'yla İncirlik Üssü krizi tırmanıyor

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Türkiye'nin Alman vekillere İncirlik izni vermemesi durumunda Alman Awacs uçaklarının Suriye sınırında keşif uçuşu yapmasına izin veremeyebileceklerini söyledi.

Almanya'yla İncirlik Üssü krizi tırmanıyor

Sözde Ermeni soykırımının Almanya Federal Meclisi'nden geçmesi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Alman vekillere İncirlik izni vermediğini hatırlatan Bakan Von der Leyen, izin verilmesi ısrarını tekrarladı.

NATO bünyesinde yer alan ve IŞİD ile mücadele amacıyla Suriye üzerinde keşif uçuşu yapacak Alman Awacs uçaklarıyla ilgili konuşan Almanya Savunma Bakanı Von der Leyen, Türkiye'den bu yönde izin çıkmasını beklediklerini kaydetti.

Alman basını daha önce, Almanya Savunma Bakanı ve Alman gazetecilere İncirlik için izin verilmediğini duyurmuş ve bu durum iki ülke arasında krizi yol açmıştı. 

Almanya'nın IŞİD ile mücadele bahanesiyle PKK'nın devamı olan PYD'ye silah yardımında bulunduğu iddiaları Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin soğumasına neden olmuştu. 

Almanya, son zamanlarda Türkiye ile Rusya ve İsrail arasındaki yakınlaşması dikkatle izliyor. 

Almanya bu yakınlaşma konusunda şimdiye kadar doğrudan bir açıklama yapmasa da, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, ülkesi ile Rusya'nın arasının açılmaması gerektiğini kaydetti. 

 

CİHAN

 

AdminAdmin