Gündem
Giriş Tarihi : 18-03-2016 13:35   Güncelleme : 18-03-2016 13:35
Abone ol

Anıtkabir’de şehitleri anma töreni düzenlendi

ANKARA - 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101

Anıtkabir’de şehitleri anma töreni düzenlendi
ANKARA - 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yılı nedeniyle Anıtkabir'de tören düzenlendi.

Çeşitli okullardan gelen öğrenciler ve çok sayıda görevli askerin katıldığı törende Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, şehit aileleri ve gaziler yer aldı.

Öğrenciler, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları attı. Protokolde yer alan Vali Kılıçlar, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Metin İyidil, şehit yakınları ile gaziler aslanlı yoldan yürüyerek mozeleye çelenk bıraktı. Buradan Misak-ı Milli Kulesi’ne geçildi.

Vali Kılıçlar, anı defterine şunları yazdı: “Türk tarihinin dönüm noktalarından olan ve bağımsızlık savaşımızın temellerinin atıldığı Çanakkale Zaferi’ni kutlamak ve vatanımızın uğruna canlarını hiçe sayarak göğsünü düşmana siper eden aziz şehitlerimizi anmak için huzurunuzdayız. Çanakkale Zaferimizin yıl dönümünde ecdadımızın manevi mirasının yılmaz bekçileri olarak, ezelden ebede bağımsızlığımız ve vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. Son günlerde ülkemizin, bölgesinde güçlü ve güvenli bir devlet olmasından rahatsızlık duyan çevrelerce; huzurumuza, birlik ve beraberliğimize yönelik tehditler ve hain saldırılar gerçekleştirilmektedir. Ancak bütün dünya bilmelidir ki; Türkiye Cumhuriyeti devleti bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ordusu ve milletiyle tek yürek halinde yıkıcı ve bölücü faaliyetlere karşı mücadele etme azim ve kararlılığındadır. Milletimizin 'Çanakkale geçilmezi!' sözünü bütün dünyaya ezberlettiği büyük kahramanlık destanının 101. yılında şahsınızda tüm gazilerimizi ve vatan topraklarını kanlarıyla sulayan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz.”
Cihan