Yaşam
Giriş Tarihi : 25-06-2016 10:45   Güncelleme : 25-06-2016 10:45
Abone ol

Anıza doğrudan ekim yapan çiftçiler buğday hasadına başladı

Toprağa verilen zararı engelleyen ve Türkiye'de son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan anıza doğrudan ekim yapan çiftçiler, buğday hasadına başladı.

Anıza doğrudan ekim yapan çiftçiler buğday hasadına başladı

Çankırı’da, korumalı tarım sisteminin il genelinde yaygınlaştırılması projesi kapsamında kurulan, Kızılırmak ilçesindeki 'Anıza Doğrudan Ekim' demonstrasyon alanlarında buğday hasadına başlandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır, şube müdürleri, teknik personeller ve önder çiftçilerin katılımıyla Kızılırmak ilçesinde gerçekleştirilen hasat etkinliklerine ilerleyen günlerde merkez ilçede kurulan demonstrasyon alanlarında da devam edilecek.

İl Müdürü Çakır, yaptığı açıklamada, “Dünyada yoğun olarak kullanılmaya başlanan doğrudan ekim, özellikle yıllık yağış ortalaması 200-500 mm arasında olan bölgelerde başarıyla uygulanmaya başlanmıştır. Bu yöntemde anızın yakılması ya da toprağa gömülmesi yerine bitki örtüsü olarak tarlada bırakılması ve bir sonraki üretim sezonunun başında 'Anıza Direkt Ekim Makinesi' ile tohumun toprağa atılmasıdır.” dedi.

Çakır, doğrudan ekim yönteminin avantajlarını ise şöyle sıraladı: “Toprak işlemesiz doğrudan ekim erozyon riskini azaltır, Üst toprakta organik madde miktarını artırır, Topraktaki biyolojik yaşamı ve aktiviteyi teşvik eder. Gerekli makine sayısını, traktörün güç ihtiyacı, yakıt tüketimini, mekanizasyon için tamir bakım masraflarını azaltır. Yağışın toprakta daha fazla depolanmasını sağlar. Yakıt tüketimini sadece bir geçişte ekimle sınırladığı için yüzde 40–50 azaltır. Zaman ve işçilik gereksinimini yüzde 50–60 azaltır. Bu ekim için birkaç günün uygun olduğu durumlar gibi kritik durumlarda çok avantaj sağlar.”

 

CİHAN