Siyaset
Giriş Tarihi : 14-05-2016 14:46   Güncelleme : 14-05-2016 14:54
Abone ol

Ankara'da MHP kongresini engellemek için yollar kapatıldı

MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener, düzenlediği basın toplantısında yarın kongre için adayların ve delegelerin salona gideceğini açıkladı. Öte yandan polis kongrenin yapılacağı otelin etrafına barikat kurdu.

Ankara'da MHP kongresini engellemek için yollar kapatıldı

MHP kongresi için muhalifler tarafından tutulan Ankara Esenboğa Havaalanı yolundaki Büyük Anadolu Oteli'ne giden tüm yollarda polis barikat kurdu. TOMA'lar da bu bölgede görevlendirildi. Polis otele sadece müşterilerin girişine izin veriyor.

Genel Başkan adaylarından Meral Akşener, kongre salonunda inceleme yaptı. Yarın salona 4 aday birlikte geleceklerinin altını çizen Akşener, Ankara Valiliği'nin, "Genel Kurul yapılmayacaktır" açıklamasına yanıt vermek ve bundan sonra izleyecekleri yolla ilgili açıklama yaptı.  Akşener, kurultay salonunu incelemek, keşif yapmak için geldiğini ancak TOMA'larla karşılaştığını belirtti.

Türkiye'de Anayasa'nın askıya alındığını savunan Akşener, delegelerin Ankara'ya gelmeye başladığını, ülkücüleri henüz kimsenin tanımadığını söyledi. 15 Mayıs itibarıyla 5,5 aydır delegelerin, ülküdaşların, dava arkadaşlarının büyük bir edep ve medeni bir dille demokratik hakkını kullanmaya ve bir kongre yapmaya çalıştıklarını anlatan Akşener, "Yarın buraya biz 4 aday dün aldığımız karar neticesinde birlikte geleceğiz, ondan sonrasını suç işleyenler düşünsün" diye konuştu.

"İLLA BİR SALONDA YAPILMASI GEREKMİYOR"

 Kurultay salonunun mühürlü olup olmadığını bilmediğini dile getiren Akşener, öyle bir mühür varsa bu durumun çok abuk ve hukuksuz bir durum olduğunu aktardı. Mahkeme hakiminin verdiği karara karşılık bu hakime bağlı olan bir icra müdürünün kanuna aykırı hareket ettiğini savunan Akşener, "Ben ve arkadaşlarım 4 aday yarın burada

delegelerimizle kongrenin yapılması için burada olacağız. Şimdi TOMA'lar karşımızda. İlle bir salonda olması gerekmiyor kongrenin" ifadesini kullandı. Akşener, kongrelerin kapalı bir alanda yapılması gerektiği yönünde herhangi bir zorunluluk olmadığını söyledi.

Olağanüstü kurultay ile ilgili bir açıklama da Çağrı Heyeti'nden geldi. Açıklamada "Baskılara rağmen kurultayı yapmaya çalışacağız" ifadesine yer verildi.

ANKARA VALİLİĞİ: KURULTAY YAPILAMAZ

MHP'de dün baş döndüren bir karar trafiği yaşandı. Yargıda FETÖ ağırlığının olduğu dönemde HSYK müfettişliği yapan ve sonradan görevden alınan Ankara 2. İcra Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz, yetkisi olmamasına rağmen kurultay üzerindeki tedbiri kaldırdı. Ankara 25. İcra Dairesi ise Yaz'ın kararının geçersiz olduğunu duyurdu. Tartışmalara son noktayı koyan Ankara Valiliği kurultayın yapılamayacağını duyurdu.

Milliyet