Gündem
Giriş Tarihi : 13-07-2021 13:46   Güncelleme : 13-07-2021 13:46
Abone ol

Antalya'da, yabancıya konut satışında rekor

Pandemide normalleşme ve Türk Lirasındaki değer kaybının haziran ayında yabancılara konut satışında rekor kırmasına neden oldu. İngilizler kira garantili, Arap sermayesi ise blok bina satın almayı tercih ediyor.

Antalya'da, yabancıya konut satışında rekor

Pandemide normalleşme ve Türk Lirası'ndaki değer kaybının Haziran ayında yabancılara konut satışında rekor kırmasına neden oldu. 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, TÜİK’in Haziran Ayı Konut Satış İstatistiklerini değerlendirdi.

TÜİK verilerine göre Haziran ayında Türkiye’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29,1 düşüş ile 134 bin 731 konut satıldığını belirten Çetin, geçen mayıs ayına göre satışların yüzde 128 arttığının görüldüğünü kaydetti.

Antalya'da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 azalan konut satışlarının geçen mayıs ayına göre ise yüzde 155 arttığını ifade eden Çetin, şöyle devam etti.

‘’Pandemi sürecindeki açılmaların konut satışına olumlu yönde etki yaptığını ve konut satışının bir önceki yıla göre düşüş kaydetse de daha önceki yıllardaki Haziran ortalamasına döndüğünü söyleyebiliyoruz. Faiz oranlarındaki yüksek düzeyin ve pandemi kaynaklı belirsizliğin etkisi ile ipotekli konut satışında ise keskin bir azalış görüyoruz. Haziran ayında gerçekleştirilen ipotekli satışların toplam içerisindeki payı geçen yıla göre ülke genelinde yüzde 53'den yüzde 21'e, Antalya'da ise yüzde 45'den yüzde 17'ye düşmüştür. Veriler yüksek faiz oranlarının etkisi ile vatandaşın krediyle konut alma fikrinden uzaklaştığını söylüyor.’’

Yabancıya konut satışında Haziran rekoru

ATSO Başkanı Davut Çetin, Haziran’da yabancıya konut satışında müthiş bir yükseliş olduğuna dikkat çekti. Türkiye’de yabancıya 4 bin 748, Antalya'da ise 906 konut satışı gerçekleştirilerek hem ülke hem de il bazında Haziran ayı rekoru kırıldığını ifade eden Çetin, ‘’Bugüne kadar Haziran ayında kaydedilen en yüksek satış, 2019 yılında ülke genelinde 2 bin 689, Antalya'da ise 668 olmuştu’’ dedi. Çetin şöyle devam etti.

‘’Pandemi sonrası açılma, yabancıya konut satışında da bir canlanma getirdi. Bu canlanmanın etkisi, yabancıya konut satışında İstanbul'un ardından ikinci sırada bulunan Antalya'da da hissedilmiştir. Açıklanan satış rakamlarının gerçekleşmesinde jeopolitik gelişmelerin ve konut yatırımı karşılığı yabancılara vatandaşlık hakkı tanınmasının yanı sıra TL’deki değer kaybının etkisinin çok fazla olduğunu söyleyebiliyoruz. Türkiye'nin doğal cazibesini ulusal para birimimize güven ve değer kazandıracak doğru adımlarla desteklediğimizde, doğru şehircilikle ve marka projelerle dünyaya açıldığımızda ülke olarak yabancıların konut yatırımlarından çok daha fazla pay alacağımız ve döviz girdisi elde edeceğimiz açıktır.’’

İngilizler kira garantili, Araplar blok bina 

Tam Nokta Neo Firması sahibi ve gayrimenkul brokeri Uğur Fer ise Avrupa’dan Antalya’ya doğrudan uçuş olması, iklim koşulları, doğa güzellikleri ve tarihi kentleri nedeniyle dünyada Antalya’nın tanınırlığının ve popülerliğinin çok fazla olduğunu söyledi.

Türk lirasının dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesinin gayrimenkul ve ikinci el konut satışlarında yabancıların ilgisini çektiğini anlatan Fer, şöyle konuştu.

‘’Yabancıların Türkiye’de satın aldığı konutlar kendi ülkelerindeki konutlardan daha lüks ve güvenilir. Yabancılar genellikle kira garantili konut satın alıyor. Bir ay tatil yapıp 11 ay konutunu kiraya vererek ek gelir sağlıyor. Müteahhitler ve gayrimenkul satıcıları da kira garantili konut satışı yapıyor.

Kaş-Kalkan bölgesini İngiliz ve İskandinav ülke vatandaşları tercih ediyor. Konutlarını da kendi iç piyasalarında kiralıyor. Bu nedenle İngilizler ve İskandinav ülke vatandaşları bu bölgede ikinci konutlarını da satın almak istiyor.’’

Arap ülkeleri sermayesinin ise sığınacak bir liman aradığını bu nedenle Türkiye’yi tercih ettiklerini anlatan Fer, Arap sermaye gruplarının tek konut almaktansa blok bina ya da inşaattan blok bina almayı tercih ettiğini İstanbul ve Bursa gibi illerde dikkat çekici projeleri satın aldıklarını bildirdi. 

Covid-19’un yaraları sarılıyor

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, Antalya'da 2021’in ilk yarısında yabancıya konut satışında 2019'daki tüm zamanların zirvesinden (4.093 adet) sonra görülen en yüksek ikinci satış olduğunu söyledi. Özgün, ‘’Bu satışlar Kovid-19'un yaralarının sarılmaya başlandığı net bir şekilde ortaya koyuyor. Tabi salgının ardından hızlı toparlanmada birçok etken bulunuyor’’ dedi. Özgün şunları kaydetti.

‘’Özellikle koronavirüs sonrası insanların konut talebinde değişiklik oldu. Yeşil alanın, balkonun, yatay mimarinin bulunduğu yazlık bölgeler ve sahil kentleri artık daha çok tercih edilmeye başlandı. Özellikle yüksek döviz kuru yabancı alıcıyı ve gurbetçiyi harekete geçirdi. Ayrıca uygun fiyatlar da bu hareketi tetikledi. Türkiye'nin salgınla mücadele gösterdiği başarı da dünyanın çok farklı ülkelerinden Türkiye'ye ilginin artmasını sağladı. Antalya zaten yabancıya konut satışında hep ilk 2'de yer alan bir il. Turizm kenti olması, çok sayıda ülkeye direkt uçuş bulunması, doğası, güneşi, iklimi, sunduğu imkanları ve çok sayıda cezbedici özelliği sayesinde yabancılar tarafından tercih ediliyor."

Yılın ikinci yarısı daha hareketli olacak

Özgün, yabancıya satışta yılın ikinci yarısının her zaman daha hareketli olduğunu belirterek, "Turizm sezonunun açılması, hareketliliğin artması, aşılamada sağlanan ilerleme, uçuş kısıtlamalarının hafifletilmesi, gurbetçilerin ülkeye gelmesi gibi gelişmeler sayesinde yıl sonunda 10 bin adet barajını aşacağımızı düşünüyoruz" diye konuştu.

Haziran ayı için Türkiye genelinde yabancıya konut satışında sırasıyla Irak (774), İran (683), Rusya (300), Afganistan (250) ve Almanya (192) vatandaşları ilk sıralarda yer aldı.

Ajans Bizim