Gündem
Giriş Tarihi : 09-05-2016 12:50   Güncelleme : 09-05-2016 12:50
Abone ol

ASİBED Başkanı Tutgaç: Engellilerin sosyal hayata kazandırılması gerekir

BİTLİS - Bitlis Engelliler Gençlik Spor Kulübü (ASİBED) Başkanı Bayram Tutgaç, engellilerin sosyal hayata kazandırılması gerektiğini belirterek, “Bitlis’te engellilerin sorunları sayılmayacak kadar çok

ASİBED Başkanı Tutgaç: Engellilerin sosyal hayata kazandırılması gerekir
BİTLİS - Bitlis Engelliler Gençlik Spor Kulübü (ASİBED) Başkanı Bayram Tutgaç, engellilerin sosyal hayata kazandırılması gerektiğini belirterek, “Bitlis’te engellilerin sorunları sayılmayacak kadar çok. Bizler sosyal hayata adapte olmakta büyük zorluk yaşamaktayız. Yılın büyük bir bölümünü, kış şartlarında olduğu için evimizde mahsur kalıyoruz. Bir nevi karın esaretini yaşıyoruz. Kışın bitmesi ile birlikte derneğe geliyoruz. Kalan 3-4 ayı bu dernekte geçiriyoruz.” dedi.

ASİBED Başkanı Bayram Tutgaç, yaşadıkları genel sıkıntıları Cihan Haber Ajansı'na anlattı. Tutgaç, Bitlis’in karın başkenti olduğunu, bu nedenle yılın 8 ay kış şartlarından dolayı evde mahsur kaldıklarını, karın esaretini yaşadıklarını söyledi. Bitlis’in engelliler konusunda daha çok farkındalığa dikkat çekilmesi gerektiğini belirten Tutgaç, “Bitlis, engelliler konusunda geri kalmış bir memleket aslında. Bizler bunun cezasını çekiyoruz. Büyük şehirlere gittiğimizde, rahatlıkla hareket ettiğimiz için özgür olduğumuzun farkına varıyoruz. Bitlis’te kapalı bir kutudaymışız gibi bir izlenim veriyor. Engellilerin, sosyal hayata adapte olabilmeleri için topluma kazandırılmaları lazım. Biz dernek olarak bunun için mücadele ediyoruz. Evinden çıkamayan engellileri, dernek bünyesine katıp, kendilerine özgüven ve dışarıdaki hayatı yaşamalarını sağlıyoruz. Bunu yapmak isterken birçok zorluklar ile karşılaşıyoruz. Ulaşım olsun araç gereç olsun, insanların bakış açıları bizleri çoğu kez olumsuz yönde etkiliyor. ‘Bu insan engellidir, evinden neden dışarı çıkıyor’ gibi sözler ve acıma hissi ile bakılması bizleri farklı bir şekilde etkiliyor. Binalar yapılırken engellilerin unutulması, kaldırımlarda engelli rampalarının olmaması, sosyal alanlardan engelli insanların faydalanamaması engellileri belirli bir süre içerisinde evlerine geri gönderiyor. Bizler Bitlis’te engellilerin düşünülerek binaların yapılmasını istiyoruz. Aslında çok şey istemiyoruz. Kendinize istediğiniz şeyleri engellilere de isteyin diyoruz. Eğer bir engelsiz kişi toplum içerisinde kendisini nasıl rahat ettiğini hissediyor ise bize de bunu yapması toplum içerisinde engelsiz bir birey olarak yaşamamızı sağlayacaktır. Aslında her şey engelsiz bir bireyin kendisini engelli bir bireyin yerine koyması ile başlayacaktır.” diye konuştu.

Tutgaç konuşmasının devamında derneklerinin barınak sıkıntısı olduğunu, kaldıkları binanın yıkım kararının çıktığını ve kendilerine bir dernek binası istediklerini ifade etti. Tutgaç, şunları söyledi: “Bizler 8 yıldır Bitlis İl Özel İdaresi'ne ait eski toprak su lojmanlarında kalıyorduk. Buradan aslında memnunduk. Engelliler için sağlıklı bir ortamdı. Ama yıllar geçtikçe binanın durumu burada kalmamıza el vermedi. Bizleri, buradan başka bir yere tahliye etmek istediklerini beyan ettiler. Bizler bu duruma olumsuz bakmadık. Ama yeniden bir araya gelebileceğimiz, istihdam edilebileceğimiz bir yer talep ettik. Bu konu ile ilgili bize yardım edeceklerini söylediler ama şu ana kadar bir dönüş olmadı. Biz kendimize yer aramaya başladık. Ama hepimiz bedensel engelli olduğumuz için binaların giriş katları veya tekerlekli sandalyelerimizin girebileceği yer olması gerekiyor. Maalesef Bitlis’te bize uygun çok bina yok. Umarım buradan yetkililer sesimizi duyar. Bizim bu oluşumumuza yeniden destek verirler. Çünkü engellileri yeniden evlerine hapis etmek hiç kolay olmayacak. Bizler engelliler olarak bir arada olmaktan çok mutluyuz.”


Cihan [gallery ids="51244,51245,51246,51247"]