Gündem
Giriş Tarihi : 20-03-2021 21:12   Güncelleme : 20-03-2021 21:12
Abone ol

ASMMMO’li kadınlardan İstanbul Sözleşmesi tepkisi

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Kadın Komisyonu üyeleri, “İstanbul Sözleşmesi”nin Cumhurbaşkanı tarafından bir gece yarısı kararnamesiyle fesh edilmesini protesto etti.

ASMMMO’li kadınlardan İstanbul Sözleşmesi tepkisi

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Kadın Komisyonu üyeleri, kamuoyunda “İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin Cumhurbaşkanı tarafından bir gece yarısı kararnamesiyle fesh edilmesini protesto etti. 

Oda önünde toplanan kadınlar “Kadın, Yaşam, Özgürlük’’, ‘’Susma!  Alışma! Şiddete Dur! De’’ sloganlarını attı. 

ASMMMO Kadın Komisyonu adına açıklamayı okuyan Birgül Doğan, ‘’Ülkemiz için karanlık bir güne daha uyandık, Şiddet sarmalı tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Kadınlar ise şiddetin yükseldiği her dönemde olduğu gibi saldırıların ilk hedefi olmaya devam ediyor” dedi. 

Tüm dünyada kadın cinayetlerinin dramatik boyutlara ulaştığını belirten Doğan, Türkiye’de de durumun korkunç bir hal aldığını söyledi. 

“İçinde bulunduğumuz günler karanlık bir dönem haline geldi” diyen Doğan, şunları kaydetti: 

“Birleşmiş Milletler kadın biriminin yayınladığı verilere göre dünya genelinde kadınlar,  hayatlarının bir döneminde eşleri tarafından fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Bu sayının cinsel tacize maruz kalan kadınları içermesi durumun vahametini gözler önüne seriyor. 

Tüm bunlar ile mücadele etmeye ve kadın cinayetlerini önlemeye çalıştığımız bir dönemde uygulanması için ısrarcı olduğumuz, mücadele ettiğimiz İstanbul Sözleşmesi bir gece yarısı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kaldırılıyor.

Şiddetin yükseldiği ve en temel insan haklarının ihlal edildiği bu süreçte; kadına karşı şiddet, ev içi şiddet ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete ilişkin en kapsamlı tanımlamaların yapıldığı İSTANBUL SÖZLEŞMESİ kadınların yaşama hakkının teminatıdır.”

“Yaşam hakkı tehdit altındayken bu karar kabul edilemez”

Doğan, kadınların ‘’yaşama hakkı’’ tehdit altındayken bu hakkı savunan ve koruyan maddeler içeren İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik kararın kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “Sözleşme tam ve eksiksiz bir biçimde uygulanmalı, kazanımlardan hiçbir koşulda vazgeçilmemelidir. Bu sözleşmeden vazgeçmek demek kadınların, çocukların artan şiddet sarmalı içerisinde seslerinin yok olması demektir” diye konuştu. 

Doğan, Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların ''kırmızı çizgisi'' olduğunu sözlerine ekledi. 

Ajans Bizim