Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 30-03-2021 10:35   Güncelleme : 30-03-2021 10:35
Abone ol

Atakum Belediyesi hacizlerden kurtulamıyor

Adı sık sık hacizlerle anılan Atakum Belediyesi’ne ait farklı büyüklükteki 10 arsa, önceki dönemden kaldığı belirtilen borçlara karşılık icra yoluyla satıldı.

Atakum Belediyesi hacizlerden kurtulamıyor

Samsun İcra Dairesi, CHP'li Atakum Belediyesi’ne ait farklı büyüklükteki 10 arsayı önceki dönem borçlara karşılık icra yoluyla satışını gerçekleştirdi. Açık artırma usulüyle yapılan satışlarda toplamda 6 bin 214 metrekare alana sahip arsalar 1 milyon 970 bin TL’ye satıldı.

Önceki dönemden kaldığı borçları nedeniyle adı sık sık hacizlerle anılan Atakum Belediyesi’nde, 8 Nisan 2019’da görevi devralan Cemil Deveci makam koltuğuna oturduğu ilk saatlerde belediyeye bağlı şirketin banka hesaplarına haciz konulduğunu, icra memurlarının da belediyeye ait hizmet araçlarını haczetmek için kapıda olduğunu öğrenmişti. Aradan geçen yaklaşık 2 yıllık süreçte Atakum Belediyesi’ne uygulanan haciz işlemleri sona ermedi.  

Hizmet binalarına bile haciz uygulanmış, belediye avukatları “Belediyenin kamu hizmetinde fiilen uygulanan mallarıyla belediye tarafından tahsil edilen vergi, resim, harç vergileri haczedilemez” maddesine istinaden ‘haczedilemezlik şikayeti’ni önce yerel mahkemeye ardından da İstinaf Mahkemesi’ne taşımıştı.  

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’den CHP’ye geçen belediyenin  ciddi boyutta borcu olduğu ortaya çıkmıştı. Yeni Başkan Cemil Deveci, 8 Nisan 2019’da görevi devralıp makam koltuğuna oturduğu anlarda icra memurlarının da belediyeye ait hizmet araçlarını haczetmek için kapıda olduğunu öğrenmişti. Haciz işlemleri daha sonra da devam etti. Kamu hizmetinde kullanılan araçların yanı sıra sosyal tesislerdeki masa, sandalye, tencere, tabaklar, bardak, kaşık ve çay kazanına kadar her şey haczedildi. Geçtiğimiz Kasım ayında önce Kilit Parke Tesisleri daha sonra da Cemil Deveci’nin makam odasında haciz işlemi yapıldı. 

Haciz işlemlerine tepki gösteren Deveci, “CHP’li belediye başkanı geldi, yönetemiyor. Haciz memurlarının birisi geliyor, birisi gidiyor” algısı yaratmak için ''Atakum Belediyesi’nin hedef seçildiği'' görüşünde. Deveci'nin belediyenin borçları, gelen hacizler ve 2 yıllık çalışmalarla ilgili, önümüzdeki günlerde basın toplantısı yaparak, kamuoyuna açıklamalarda bulunacağı belirtildi. Önceki dönemde Atakum Belediye Başkanı olarak görev yapan İshak Taşcı'ya ulaşılamadı. 

Ajans Bizim