Dünya
Giriş Tarihi : 11-01-2022 11:10   Güncelleme : 11-01-2022 11:10
Abone ol

Avrupa Parlamentosu Başkanı Sassoli öldü

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, 65 yaşında İtalya'da öldü.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Sassoli öldü

Basın Sekreteri Roberto Cuillo,Twitter'da yaptığı açıklamada,  ''David Sassoli, 11 Ocak'ta, hastaneye kaldırıldığı İtalya'nın Aviano kentinde vefat etti. Cenazenin tarihi ve yeri önümüzdeki birkaç saat içinde bildirilecek" dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi olarak 2009'dan bu yana görev yapan Türk kökenli Alman parlamenter İsmail Ertuğ, Twitter'da "Ne büyük bir şok ve büyük bir kayıp. Çok üzgünüm'' dedi.

Bir diğer milletvekili Paolo Borchia, Sassoli'nin ailesine başsağlığı diledi ve haberlerin kendisini "şaşırttığını" söyledi.

İtalyan eski gazeteci ve merkez sol politikacı, iki haftadan fazla bir süredir ciddi şekilde hastaydı ve tüm resmi faaliyetlerini iptal etmişti.

Sassoli, bağışıklık sistemindeki ciddi bir komplikasyon nedeniyle geçen ay İtalya'da hastaneye kaldırılmıştı.

Yerine geçecek kişinin seçilmesi için oylama bu ayın sonunda planlanmıştı ve Sassoli yeniden aday olmayacağını belirtmişti.

Eski televizyon spikeri, Temmuz 2019'da 705 sandalyeli Avrupa Parlamentosu başkanı oldu. Gazetecilik alanında 30 yıllık kariyerini bırakan Sassoli, 2009 yılında Avrupa Parlamentosu  üyesi olmuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter'da başsağlığı mesajı yayınladı. Çavuşoğlu, ''David Sassoli'nin vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Yakınlarına Avrupa Parlamentosuna taziyelerimi iletiyorum. Huzur içinde yatsın'' dedi.