Spor
Giriş Tarihi : 03-07-2016 17:37
Abone ol

Avusturya’da zafer Lewis Hamilton’ın oldu

Formula 1’de sezonun dokuzuncu yarışı Avusturya Grand Prix’isinde mutlu sona ulaşan isim Lewis Hamilton oldu.

Avusturya’da zafer  Lewis Hamilton’ın oldu
Son turda Mercedes AMG Petronas’tan takım arkadaşı Nico Rosberg’le bir temas yaşayan Britanyalı pilot buna karşın 2016’nın kendisi adına 3. yarış zaferine erişirken, pilotlar sıralamasında da farkı 11’e indirdi. Yarışı dördüncü sırada bitiren Rosberg ve Mercedes AMG Petronas ise zirvedeki yerlerini korudu.

Formula 1’de takvimin dokuzuncu yarışı olan Avusturya Grand Prix’ini Mercedes AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton kazandı. Spielberg şehrindeki son iki yarışta takım arkadaşı Nico Rosberg’in gerisinde kalan Britanyalı pilot, böylece Avusturya’da ilk, bu sezon ise 3. kez damalı bayrağın altından ilk sırada geçti.

Yarışa ilk cepten başlayan Hamilton, pit stoplar sonrasında liderliği takım arkadaşı Rosbeg’e kaptırdı. Son tura da Alman pilotun gerisinde giren Hamilton, final turunda çok dramatik bir birincilik elde etti. Son turun 2. virajında Hamilton ile Rosberg bir temas yaşarken, Hamilton buna karşın zafere erişti. Temas sonrası ön kanadı kırılan Rosberg ise podyumun hemen dışında kaldı ve yarışı 4. sırada noktaladı.

Avusturya Grand Prix’i sonrasında Nico Rosberg 153 puanla liderliğini sürdürürken Lewis Hamilton, takım arkadaşıyla arasında farkı 11’e indirerek şampiyona ikinciliğini devam ettirdi. Mercedes AMG Petronas da en yakın rakibinden 103 puan farkla toplamda 295 puanla markalar sıralamasındaki ilk sırasını korudu.

Formula 1’de sezonun 10. yarışı Britanya Grand Prix’i 10 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşecek. Silverstone Pisti’nde geçen sene koşulan yarışta Mercedes AMG Petronas Hamilton-Rosberg dublesi yaparken, 2014’te Hamilton, 2013’te de Rosberg mutlu sona ulaşmıştı.
Cihan CİHAN