Siyaset
Giriş Tarihi : 22-03-2021 20:09   Güncelleme : 22-03-2021 20:09
Abone ol

Babacan: 'Ağbal, 130 milyar doları sordu; görevden alındı rivayeti var'

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın 130 milyar doları sorduğu için görevden alındığının rivayet edildiğini söyledi.

Babacan: 'Ağbal, 130 milyar doları sordu; görevden alındı rivayeti var'

Aksaray’da partisinin 1. Olağan Merkez İlçe Kongresi’nde konuşan Babacan, Hükümetin geçen hafta paketleri açıklamasının ardından, ‘Lafla peynir gemisi yürümez, uygulamaya bakalım’ dediklerini hatırlatarak,  Cumayı cumartesiye bağlayan gece yarısı alınan kararlara bakın, dakika 1, gol 1. Bari açıkladığınız paketlerin hevesini alsaydınız, reform diye açıkladığınız belgelerin mürekkebi kurusaydı. İnsan hakları paketi açıklandıktan hemen sonra TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun bir üyesinin milletvekilliği düşürüldü. Bu milletvekili nerede bir insan hakları olsa tek başına çabalıyor. 1994’ten sonra ilk defa bir milletvekili Meclis’te apar topar gözaltına alındı. Küçük ortak bir şeyler söyledi, sabahında uygulandı” diye konuştu.  

Ülkenin karanlıkta alınan kararlarla yönetilmeye başlandığını, İstanbul Sözleşmesi’nin de bir gece yarısı kararla feshedildiğini dile getiren Babacan, “Açıkça söyleyin. Kadına yönelik şiddetin artmasını mı istiyorsunuz? Aile içi şiddetin artmasını mı istiyorsunuz? Hiç mi düşünmüyorsunuz, ‘Bu kararı alırsak, bizden cesaret alanlar rahatlıkla eşine, çocuğuna şiddet uygular’ diye? Kimse size ‘şu potansiyel katillere cesaret vermeyin’ demiyor mu? Çete liderlerine övgü düzen ortağınızla beraber, ülkede siyasal şiddetin yeniden ortaya çıkmasına alan açtınız” dedi.

 “Danıştay’a sesleniyorum: Bu günaha ortak olmayın!”

Bugün Kadın Politikaları Başkanlığı öncülüğünde bir hukuk mücadelesi başlattıklarını ve Danıştay’a dava açtıklarını dile getiren Babacan, “Umarız ki Danıştay hakimlerinin de vicdanı sızlar. Danıştay’a sesleniyorum. Bu konuya hem hukuk hem de vicdan perspektifinde bakın, bu günaha ortak olmayın. Kadınların ahını almayın” ifadelerini kullandı.

“Rivayete göre, Merkez Bankası Başkanı 130 milyar doları sormuş”

Ali Babacan, Merkez Bankası’nın 130 milyar dolarını çarçur ettiğini  üstüne basa basa söylediklerini de hatırlatarak, şunları söyledi: “Bir rivayete göre, gece görevden alınan Merkez Bankası Başkanımız (ya şuna bakın, ne oldu) demiş. Devlet geleneğinden gelen, devletin sahip olduğu her şeyin aslında millete ait olduğunu bilen bürokratlarımızda bu kaygı vardır: ‘Bu 130 milyar dolar yok, nereye gitmiş?’. Bununla ilgili yapılan bir çalışma neticesinde bu kararın alındığıyla ilgili bir rivayet var. Doğru yanlış bilmeyiz, doğruysa şaşırmam. Çünkü kimse bu rezervlerin ne zaman, hangi kurdan, hangi yöntemle satıldığını bilmiyor.”

“Finansal piyasalarda üçüncü büyük deprem yaşanıyor”  

Merkez Bankası Başkanı görevden alındıktan sonra kurun yanı sıra  Türkiye’nin dış borçlanma faizleri ve risk piriminin de arttığını dile getiren Babacan, “Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ndeki finansal piyasalardaki üçüncü büyük depremi yaşıyoruz. Göstergelerin nereye doğru gideceği bir iki gün geçmeden belli olmaz. Merkez Bankası’nın da bundan sonra ne yapacağı belli olmaz. Yeni Başkan, Para Politikası Kurulu’nu zamanında yapacağını söyledi. Ateşten gömleği giyen aklı başında hareket etmek zorunda kalıyor. O ateşten gömleği giymesi gereken Sayın Cumhurbaşkanı'dır. Yanlış tezi yüzünden bu milletten özür dilemek zorunda” dedi.

“Karanlıkta karar alanlar ülkeye oyun oynuyor”

Babacan, “Yine dış güçler, şunlar bunlar diyorlar. Bunları geçin. Siz bu kararları karanlıkta alsanız da her şey gün gibi açık. Bu oyunu ülkeye siz oynuyorsunuz. Yanlış kararınızın bedelini 84 milyon ödüyor. Hem faiz hem kur arttı. Her kur artışında zengin daha zengin, fakir daha fakir oluyor” değerlendirmesini yaptı.

“Akraba bakanı parlatma çabası var”

İktidarın akraba bakanı parlatma çabasında olduğunu da savunan Babacan, “Merkez Bankası’nı kâr ettirmiş… Merkez Bankası nasıl kâr eder? Karşılıksız, çok para basarsa, faizi yükseltirse ve uygun fiyata alınıp biriktirilen 130 milyar doları mirasyedi gibi çarçur ederse kâr eder. Sen hangi döviz rezervini, hangi yedek akçeyi biriktirdin? Kimsenin aklıyla dalga geçmeyin. Milletin sırtından aldıklarını bir de kâr diye parlatmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.  

“Her şey bir kâbustan uyanma hızıyla düzelir”

Babacan, “Bu ülkeyi içine düştüğü bu çukurdan hızlıca çıkarırız. Hani gece insan hastalanır, ateşlenir, kâbus görür ama uyanınca ‘iyi ki bunlar gerçek değilmiş’ der ya… İnanın bir kabustan uyanma hızıyla bu ülkeyi düzeltiriz. Bu ülkenin probleminin özünde kötü yönetim var. İşin ehli ve düzgün bir kadroyla çabucak toparlarız” dedi.

Ajans Bizim