Yaşam
Giriş Tarihi : 28-06-2021 11:28   Güncelleme : 28-06-2021 11:42

Bağcılığa akademik destek

‘Aşılı Asma Fidanı Üretim Ünitesinin Kurulması’ projesi kapsamında yetiştirilen bağ çubukları toprakla buluşturulmaya devam ediyor.

Bağcılığa akademik destek

Yozgat’ta, bakımının zahmetli olması nedeniyle eski önemini yitirmeye başlayan yaş üzüm üretiminin yeniden eski günlerine döndürülebilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Tarım alanlarının büyüklüğü bakımından Türkiye’nin 5. büyük ili konumunda olan Yozgat’ta yaklaşık 6 milyon dekar alanda tarımsal üretim yapıldığı, bu arazilerin büyük çoğunluğunun tarla bitkilerine ayrıldığı, bağcılığın geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ile bölge üreticisine ve ekonomiye büyük katkı sağlanabilmesine yönelik başlatılan çalışmalara akademisyenlerde destek verdi. 

Yörede bağcılığın gelişmesi noktasında yürütülen çeşitli projelere katkı sunmak amacıyla Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Emine Sema Çetin tarafından hazırlanan, ‘Aşılı Asma Fidanı Üretim Ünitesinin Kurulması’ projesi kapsamında yetiştirilen bağ çubukları toprakla buluşturuluyor. Yozgat İl Özel İdaresi tarafından, 2017 yılında verilen destek ile başlatılan proje kapsamında kurulan tesiste asma fidanı üretimi devam ediyor. 

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Rüstem Cangi ve Doç. Dr. Adem Yağcı ile Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim elemanı Araştırma Görevlisi Dr. Selda Daler’in de yer aldığı proje kapsamında kurulan tam donanımlı, modern asma fidanı üretim ünitesinin ildeki tek üretim ünitesi olduğu bildirildi. İçerisinde soğuk hava deposu, termoterapi ve suda bekletme tankları, kaynaştırma odası ve aşı odası ile bir adet seranın yer aldığı ünitede aşılı asma fidanı üretiminin yapıldığı kaydedildi. 2017 ve 2019 yıllarında tesiste üretilen fidanlardan 10 bin aşılı asma fidanı bölge üreticisine ücretsiz olarak dağıtılarak, il genelinde toplamda 100 dekara yakın yeni bağ tesis edildiğinin altı çizildi. Tesiste aşılı asma fidanı yetiştirilmeye devam edildiği, gelen taleplerin karşılandığı ifade edildi.

Ajans Bizim

AdminAdmin