Siyaset
Giriş Tarihi : 23-06-2016 08:20   Güncelleme : 23-06-2016 08:20
Abone ol

Bakan Ala: ''Terörü tarihin çöplüğüne atacağız''

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Türkiye'nin terörü ayağındaki pranga olmaktan çıkarıp tarihin çöplüğüne atacağını söyledi.

Bakan Ala: ''Terörü tarihin çöplüğüne atacağız''


Bakan Ala, Bursa’da sivil toplum kuruluş temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi. Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlene iftar yemeğine Vali İzzettin Küçük, AKP İl Başkanı Cemalettin Tosun, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Emniyet Müdürü Selami Yıldız, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri ve partililer katıldı. 

Buradaki konuşmasında, uzun yola hüküm giydiklerini ve yarı yolda yorulamayacaklarını belirten İçişleri Bakanı Efkan Ala; “Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomisine sahip il 10 ülkesinin içine sokacağız. Dünyanın en büyük projelerini şu anda yapıyoruz. Körfez geçişinde otobanın açılışını yapacağız. Hızlı tren, üçüncü köprü, Marmaray, Kanal İstanbul ve belki Çanakkale Köprüsü’nün müjdesini de yakında hükümetimiz paylaşacak." dedi.

“MUHALEFET ARTIK BU ŞAŞKINLIĞINDAN VAZGEÇMELİ”

Muhalefet liderlerine ve siyasetçilerine seslenen Bakan Ala, şunları söyledi: “Artık bu şaşkınlıktan da vazgeçilmelidir. Bizi böyle dün başka bir şey söyleyip bugün başka bir şey söyleyerek kendileri gibi patinaj yaptıramazlar. Böyle şey olur mu? Daha dün her iki kelimelerinden biri dokunulmazlıktı. Allah aşkına yaptıkları, oluşturdukları gündeme bir bakın, hiç ağızlarından hizmet, proje kelimelerini duydunuz mu? İşte, son günlerdeki tartışmaya bir bakın, dokunulmazlık da dokunulmazlık. CHP Genel Başkanı da dahil olmak üzere ağızlarını her açtıklarında ilk cümleleri 'Dokunulmazlıklar kaldırılsın' değil miydi? Peki HDP kendi gitti Meclis Başkanlığına. 'Başvuruyoruz, bütün dokunulmazlıklarımızın tamamını kaldırın' çağrısı yapmadılar mı? Biz de artık bu gündemlerle uğraşmamak için, hak edenler de vardı tabi. Dedik ki ‘Dokunulmazlıkları kaldırıyoruz’. AKP'nin de milletvekilleri dahil olmak üzere hepsini kaldırdık. O günden beri ne konuşuyorlar? İçeride şaşkın vaziyette bir konuda hala, ne yapacaklarını bilmiyorlar. Senin tek işin var, konuşmak. Konuşuyorsun, onu da biz yapıyoruz, yaptık. Döndüler bu defa Anayasa Mahkemesine gittiler; 'Bu dursun' dediler. Sen demiyor muydun 'kalksın' diye. Şimdi bundan kaçmanın hesabını yapıyorlar.” 

“BİZİM BÜTÜN DERDİMİZ, TÜRKİYE PATİNAJ YAPMASIN”

Başkanlık konusuna da değinen Ala; “Biz garantili, güvenilir, tereddüdün olmadığı bir demokrasi için 'başkanlık' diyoruz, onu da sizin için istiyoruz. Başkanlık sistemi garantili demokrasiyi, istikrarı getirecek ve tam gaz yolumuza devam edeceğiz. Çünkü her halükarda sandıktan istikrar çıkacak. Bunları söyleyenler meseleye kafa yormamış insanlardır. Biz bu anlayışları biliyoruz. Bu milletin desteğiyle bunu da sağlarsak, Türkiye, inanılmaz bir ivmeyle yoluna devam edecek. Birileri, millet isterse her türlü sistem değişikliğinin bu ülkede yapılabileceğini anlamış değil. Bu kadar seçimde yeniliyor, yine de anlamıyorlar. Millet, ferasetiyle, duruşuyla onlara kendi istediğini nasıl gerçekleştireceğini yene yene anlatacak. Onlar da bu meseleyi anlayacak. Bunlar kendilerine bir şey istemeye alıştıkları için kendilerine bir şey istemeden millete bir şey isteme politikasını bir türlü anlamıyorlar. Kardeşim biz kendimiz için bir şey istemiyoruz. Türkiye kalkınsın patinaj yapmayalım, bizim bütün derdimiz bu" ifadelerini kullandı.

“TERÖRLE TÜRKİYE KADAR ADAM GİBİ ÇARPIŞAN YOK”

Türkiye'nin terörü ayağındaki pranga olmaktan çıkarıp tarihin çöplüğüne atacağını vurgulayan İçişleri bakanı Efkan Ala şunları kaydetti; "Bazıları Türkiye'deki birliktelikten neler başarılacağını bildiği için dış devletler onların maşası haline gelen yapıları Türkiye'nin önünü kesmek için kullanıyor. O maşalara değil arkasındaki sahiplerine sesleniyorum. 'Ateşle oynamayın. Teröre karşı adam gibi bir tavır koymaz önlemler almazsanız bu ateş sizi de yakar. Terörle mücadele, tam anlamıyla bir koordinasyon içinde etkinlikle yürütülüyor. Allah'ın izniyle o prangayı da çıkarıp atacağız bu milletin ayağından ve yolumuza devam edeceğiz. Terörle Türkiye kadar adam gibi çarpışan kimse de yok. Biz yaptık ve yüzlerine çarptık bunu. İşte şimdi meseleyi yavaş yavaş kabullendiler ama çok geç oldu." 

 
CİHAN