Siyaset
Giriş Tarihi : 28-06-2016 14:26   Güncelleme : 28-06-2016 14:29
Abone ol

Bakan Bozdağ: ''Türkiye, haklı taleplerine olumlu cevap aldı''

AKP Grup toplantısı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İsrail’le ilişkilerin normalleşmesi için varılan mutabakat hakkında konuştu. İlişkilerin normalleşmesinin hem Türkiye hem de İsrail’in menfaatine olduğunu ifade eden Bozdağ, Türkiye’nin haklı taleplerine İsrail’den olumlu cevaplar aldığını kaydetti.

Bakan Bozdağ: ''Türkiye, haklı taleplerine olumlu cevap aldı''

Bozdağ, Mavi Marmara olayından sonra ilişkilerin normalleşmesi için Türkiye’nin "tazminat, özür ve Gazze’ye ablukanın kaldırılması" şartlarını sunduğunu hatırlatan Bozdağ, İsrail’in özür şartını ABD Başkanı Barack Obama şahitliğinde yerine getirdiğini vurguladı. Bozdağ şöyle konuştu:

"Tazminat konusunda da bir anlaşma sağlanmış oldu. Gazze’ye ablukanın gevşetilmesi ve oradaki insani ihtiyaçların giderilmesi, Türkiye üzerinden oraya insani yardım ulaştırılması konusunda da anlaşma oldu. Bütün bunlarla ilgili bugün bir anlaşma iki ülke arasında imzalandı. Bu anlaşmanın gereği neyse Türkiye bu gerekleri yerine getirecektir, İsrail de bu gerekleri yerine getirecektir. Önümüzdeki günlerde bu anlaşmanın detayları kamuoyu ile paylaşılacaktır."

Adalet Bakanı Bozdağ, bir gazetecinin "Açılan davalarla ilgili hukuki garanti verildiği" iddialarıyla ilgili sorusuna ise, "Uluslararası anlaşma olduğu için Parlamentolarda görüşülüp, karara bağlanacaktır. Her şey milletin gözü önünde olacaktır" yanıtını verdi. 

 CİHAN