Siyaset
Giriş Tarihi : 02-02-2017 16:26   Güncelleme : 02-02-2017 16:26
Abone ol

'Bakan Kaya, bari görevinizi yaparken şov yapmayın!'

CHP Ankara Milletvekili ve CHP Engelli Haklarını İnceleme ve İzleme Komisyonu Üyesi Dr. Murat Emir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın, İstanbul'da Sıla Açıkgöz isimli küçük kıza tekerlekli sandalye temin etmesini takdirle karşıladığını, buna karşın yüz binlerce bedensel engelli vatandaşın hala sandalyesiz olduğunu kaydetti. Bedensel engelli vatandaşların Sağlık Uygulama Tebliği'nde belirtilen katkı payları nedeniyle ihtiyaçları olan sandalye için ek ödeme yapmak zorunda kaldığını vurgulayan CHP'li Murat Emir, "Bunu öncelikle Bakan Kaya'nın bilmesi gerekmektedir. Gerekli düzenlemeler ivedilikle yapılmalı ve tüm engelli vatandaşlarımız, ihtiyacı olan tekerlekli sandalyeye kavuşturulmalıdır" dedi.

'Bakan Kaya, bari görevinizi yaparken şov yapmayın!'

CHP Ankara Milletvekili ve CHP Engelli Haklarını İnceleme ve İzleme Komisyonu Üyesi Dr. Murat Emir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın, İstanbul'da Sıla Açıkgöz isimli küçük kıza tekerlekli sandalye temin etmesini takdirle karşıladığını, buna karşın yüz binlerce bedensel engelli vatandaşın hala sandalyesiz olduğunu kaydetti. Bedensel engelli vatandaşların Sağlık Uygulama Tebliği'nde belirtilen katkı payları nedeniyle ihtiyaçları olan sandalye için ek ödeme yapmak zorunda kaldığını vurgulayan CHP'li Murat Emir, "Bunu öncelikle Bakan Kaya'nın bilmesi gerekmektedir. Gerekli düzenlemeler ivedilikle yapılmalı ve tüm engelli vatandaşlarımız, ihtiyacı olan tekerlekli sandalyeye kavuşturulmalıdır" dedi.

 

Çağımızda devletlerin özellikle de bizim gibi Anayasasında ‘sosyal devlet’ ilkesine yer vermiş olanların temel önceliği, vatandaşlarının sağlıklı, engelsiz bir yaşam sürmeleridir. Bu ilke uygulanmakta mıdır? Hayır uygulanmamaktadır. Bir yandan her türlü sağlık hizmeti belli düzeylerde ücretlendirilirken, başta iş kazaları olmak üzere karşı karşıya kaldığımız terör saldırılarında birçok sivil ve resmi vatandaşımız engelli duruma düşmektedir. Hem engelli yaratma potansiyelimiz, hem engelli vatandaşlarımızın mevcut sayısı hem de ailelerinin ekonomik durumları ortadayken, yıllardır engelliler üzerinden, evde bakımdan sağlık giderlerine kadar yürütülen çalışmaları sömürerek ‘engelli politikası’ sürdüren AKP’liler, bu sömürü için her fırsatı kullanmaktadır. İstanbul Okmeydanı’nda yaşayan Sıla Açıkgöz’ün durumu, buna son örnektir. Küçük kızımız Sıla’nın, tekerlekli sandalyesinin çalınması nedeniyle evinden çıkamaz hale gelmesinin bir televizyon kanalında haberleştirilmesi sonrası çok sayıda vatandaş yardım elini uzatmak istemişti. Sıla’nın durumundan ancak haber sayesinde haberdar olabilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, devreye girerek Sıla’ya tekerlekli sandalye temin etmiştir.

 

Sayın Bakan Kaya’nın gösterdiği ilgiyi takdirle karşılamakla beraber bu durumdan bir televizyon kanalı aracılığıyla haberdar olunması, en geniş ağa sahip bakanlıklardan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yetersizliğini göstermektedir. Bakan Kaya’nın tekerlekli sandalye temininin, haber konusu yapılarak duyurulması da ‘sosyal devlet’ ilkemiz gereği devlet sorumluluğu yüklenmiş birine yakışmamıştır. Bakan Kaya’ya şunu da hatırlatmak gerekir; Bedensel Engelliler ile Dayanışma Derneği’nin verilerine göre, ülkemizde 250.000 engelli, ihtiyaçlarına uygun, kişisel tekerlekli sandalyeye gereksinim duymaktadır. Yani yüz binlerce Sıla, evinde hapis hayatı yaşamaktadır. Durum böyleyken Bakan Kaya’nın şova kaçması en hafif ifadeyle şık olmamıştır. Bakan Kaya görevi olan bir konuda haber kanallarında şov yapmayı bırakıp, Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT), bedensel engellilerin tekerlekli sandalyeye ulaşmasının önünde engel yaratan hükümlere el atmalıdır. SUT’ta belirtilen katkı payları nedeniyle engellilerin, ihtiyaçları olan tekerlekli sandalyeyi alamadıkları ve ek ödeme yapmak zorunda kaldıklarını öncelikle Bakan Kaya’nın bilmesi gerekmektedir. Gerekli düzenlemeler ivedilikle yapılmalı ve tüm engelli vatandaşlarımız, ihtiyacı olan tekerlekli sandalyeye kavuşturulmalıdır.