Siyaset
Giriş Tarihi : 19-06-2016 22:36   Güncelleme : 19-06-2016 22:36
Abone ol

Bakan Kaynak: ''Yargının müdahale ettiği kongreler olmasın''

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'de bugün yaşanan tüzük kurultayı süreciyle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Mahkeme kararlarıyla, yargının müdahale ettiği kongreler olmasın." dedi.

Bakan Kaynak: ''Yargının müdahale ettiği kongreler olmasın''

Ziyaret için memleketi Kahramanmaraş'a gelen Kaynak, program kapsamında Isparta Valiliğinden Kahramanmaraş Valiliğine atanan Vahdettin Özkan'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Valilik defterini imzalayan Kaynak, gazetecilerin sorusunu üzerine MHP'de yaşanan tüzük kurultayı sürecini değerlendirdi. 

Başka partilerin işine karışmadıklarını ancak, MHP'nin Türkiye için önemini anlatan Kaynak, "Biz başka partilerin işine karışmayız ama Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye için önemli bir parti. İsteriz ki; mahkeme kararlarıyla yargının müdahale ettiği kongreler olmasın, böyle temenni ederdik. Siyaseti siyasetçiler yapsınlar, siyasi partilerin kendi organları kararlarını versinler ve onlar öyle yürüsün hayırlı olur, ülkemiz için önemli olduğun ifade edeyim." diye konuştu.

'20 Haziran Dünya Göç Günü' olduğunu anımsatan Bakan Kaynak, ülkemizde 3 milyondan fazla göçmenin barındığına dikkat çekti.

Türkiye'nin, kriter koymadan tek başına Suriye'den kaçanların yüzde 60'ına ev sahipliği yaptığına işaret eden Kaynak şöyle konuştu: "Bugün ayrıca 20 Haziran dünya göç günü. İnsanlık tarihinin en fazla mültecisinin evinden, yurdundan olmuş insanın yaşadığı bir dönemdeyiz. 22 milyondan fazla insan evinden uzakta. Bu gün dünya göç günü. Suriye'deki göçmenlerin tek başına yüzde 50'sini yüzde 60'ını Türkiye barındırıyor. Başka ülkeler birçok pazarlığa tabi tutuyorlar; bin tane alırım, 100 tane alırım, 50 tane alırım derken, Türkiye insani ölçüden başka ölçü koymayarak 3 milyon göçmeni ülkesinde misafir ediyor. İnsanları doğduğu yerde doyurmak bütün yöneticilerin görevi olmalıdır. Biz burada onlara gereken ihtimamı gösteriyoruz ama inşallah kısa sürede kendi evlerinde, kendi yurtlarında olurlar. Ama bütün dünya bu meseleye duyarlı olması için bu konuyu açtım. Dünyanın gelişmiş devletleri göç ve göçmen meselesinde başlarını öne koyup ciddi düşünce içinde olmazlarsa korkarım sonra yönetemeyecekleri büyük bir sorun karşılarında olacaktır."


CİHAN