Sağlık
Giriş Tarihi : 02-09-2020 20:42   Güncelleme : 02-09-2020 20:42
Abone ol

Bakan Koca 'birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz' diyerek kritik illeri tek tek açıkladı

Gelen son dakika haberine göre Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca, corona virüs salgınında 1. dalganın 2. pikini yaşıyoruz diyerek, vaka sayısında artış olan kritik illeri açıkladı. Öte yandan Türkiye'de son 24 saatte 45 kişi, covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, ağır hasta sayısı 1017 oldu. Son 24 saatte 947 kişinin tedavisinin tamamlanmasıyla, iyileşenlerin sayısı 246 bin 876'ya yükseldi.

Bakan Koca 'birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz' diyerek kritik illeri tek tek açıkladı

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları...

Koronavirüsün birinci dalgasının ikinci pikini zirvesini yaşıyoruz, bayramlar ve düğünlerdeki hareketlilik ve dikkatsizliklerimiz bizi bu eşiğe getirdi.

Haziran ayında bundan böyle kontrollü sosyal hayatın başladığını söyledim. Bu dönem hayatımızın sağlığımızı garanti edecek şekilde özgürleşmesi gerekiyordu.

Tatil yerlerinde, pazarlarda, tedbirlere ne kadar uyulduğunu içimiz acıyarak görüyoruz. Salgın artarak devam ediyor. Virüs her geçen gün daha fazla insana ulaşıyor. Ağır hastalık geçirenlerin yoğun bakımda  tedavi görenlerin  ve yitirdiğimiz canların sayısı artıyor.

Şu ana kadar 29 bin 865 sağlık çalışanımız virüse yakalandı. 52 sağlık çalışanımızı yitirdiklerimiz arasında ebediyete yolcu ettik.

Sağlık çalışanlarımızın saldırıya uğraması şevkimizi kırıyor. Vatandaşımızdan sorumluluk bekliyoruz. Kalabalık içinde atılan her adım unutulan her maske onlarca can yakmaktadır.

Ülke genelinde durum kontrol altında. Ülke genelinde durum kontrol altında. İstanbul, Trakya ve Ege Bölgesi'nde ciddi bir artış yok. Orta Anadolu ve Güneydoğu'da maalesef artış var.

Türkiye'de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara. İstanbul'u iki kat geçmiş durumda. Ankara'da tedbirleri artırma çabası içerisindeyiz.

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Erzurum, Sivas, Kayseri halen yüksek riskli illerimiz arasında.

SALGIN ÜLKE GENELİNDE KONTROL ALTINDA

Sorunlu illerde filyasyon ekiplerimizi artıyoruz. Salgın ülke genelinde kontrol altındadır.

HES kodu başarıyla devam ediyor. İzolasyon tedbirine uymayan 153 bin pozitif kişi bu sayede tespit edildi.

 

Koronavirüsün mevsimsel hastalıklarla birleşmesi mümkündür ancak bu duruma karşı yeni tedbirlerimiz alındı ve mücadelemizin boyutu değişecek.

 

Son dakika... Bakan Koca birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz diyerek kritik illeri tek tek açıkladı
Bugün hayatını kaybeden kişilerin sayısı 45. Bugünkü hasta sayısı 1596.

Son 1 aydaki hastalara bakınca, tedbirlere dikkat etmezsek her  yaş grubundan hastalarımız var.

Yaşlı nüfusumuz hastalığa yakalanmakla beraber filomoniye de yakalanıyor.

Web sayfamız daha fazla bilgiyle güncellendi, bundan sonra günlük veri paylaşımı o kanalla yapılmış olacak.

(Vakalar neden arttı?) Bizim gördüğümüz bayram ve bayram sonrası yoğun düğün ve etkinlerin olduğunu görüyoruz. Düğünlerle ilgili bütün Türkiye'de nikah tarzında olması, yemek ikramı olmaması, nişan sünnet gibi organizasyonların tüm Türkiye'de yapılmaması gibi Bilim Kurulumuzun önerisi oldu.

(Aşı çalışmaları) Faz 3 çalışması için bakanlığımız onay verdi. Biz bu çalışmalara izin verilirken, hiç kimseyi zorlayan bir çaba içinde değiliz. Gönüllülük esasında olan çalışmaları bizim biliyor olmamız, daha sonra kullanım için önemli. Bunu bir zorlama ile yapmıyoruz. Rusya'dan da bir müracaat oldu. Dosyasına bakıldı. Önümüzdeki günlerde bir üçüncü aşının faz 3 çalışması için izin verilmiş olabilir.