Gündem
Giriş Tarihi : 14-03-2021 00:32   Güncelleme : 14-03-2021 00:32
Abone ol

Bakan Pakdemirli: 'Türkiye'de tarım futbol kadar çok konuşuluyor'

“Allaha şükür pandemi döneminde, testiyi kırmadan bugüne kadar geldik”

Bakan Pakdemirli: 'Türkiye'de tarım futbol kadar çok konuşuluyor'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'de tarımın futbol kadar çok konuşulduğunu belirterek, "Biz de dedik ki, bu işi bir sistematik içeriğine koyalım. Tarım şurasını 15 yıl aradan sonra topladık ve 5 yıllık plan yaptık. 'Her sene de değerlendirme toplantısı yapalım' dedik ve 2021 yılının değerlendirme toplantısını yaptık" ifadesini kullandı. 

Erzurum'a bulunan Pakdemirli, MHP İl Başkanı Naim Karataş ve partililerle görüştükten sonra 9. Kolordu Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun'u makamında ziyaret etti. Daha sonra 15 Temmuz Milli İrade Salonu'na geçen Pakdemirli, burada 29 ilin temsilcilerinin katıldığı "Söz Sizde Tarım Orman Buluşmaları" adlı sektör toplantısında sunum yaptı.

Bakan Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, ''Türkiye'nin tarımsal hasılada Avrupa'da birinci olduğunu ve bunu daha ileri taşımayı hedeflediklerini'' söyledi.

Hem kuraklık hem de yeni tip koronavirüs salgınına rağmen sektörün ivme kaybetmediğini ifade eden Pakdemirli, salgın döneminde üretimin ve tedarik zincirinin devam etmesinin önemine değindi. Pakdemirli, "Allaha şükür pandemi döneminden bu ana kadar, testiyi kırmadan bugüne kadar geldik. Yurt dışında neler var. Market rafları boşaldı ve tüketiciler market raflarına saldırdı. Gittiler, iğneden ipliğe ihtiyaçları olmayacak şeyleri de aldılar. Türkiye'de bunların hiçbirini yaşamadık. Birinci sebep sizlersiniz ama bizler de sizlerin mesai arkadaşı olarak iyi çalıştık" diye konuştu.

Sektör temsilcilerine yaptıkları uyarılardan da bahseden Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Hastalık geliyor, market rafları boşalacak, tüketici psikolojisini yönetmemiz lazım' dedik. 'Tüketici market raflarınıza saldıracak. Ne yapacağız, 3-4 defa market raflarına saldırı olacağını hesap edip ona göre stokları düzenleyin' dedik. Geçen gün bir zincir mağazasının müdürü geldi. Bize 'siz şubat ayında topladınız, büyük öngörüydü' dedi. Geçen sene 10 Mart'ta ilk vaka gerçekleştiğinde marketlerle çalışıyorduk. Bir gitti, iki gitti, üç gitti baktı raflarda bir sıkıntı yok. Ve 'ben niye evime depoluyorum' dedi. Dünyada da arzla ilgili sıkıntı yok aslında. Bugün itibarıyla birçok emtiada ciddi fiyat artışları var ve yaşamaya devam edeceğiz. Bu ne zaman düzelecek, sağlıkla ilgili riskler düzeldiği gün bunlar da düzelecek."

Pakdemirli, Erzurum'da hayata geçirilen ve yapılan projelerle alakalı katılımcılara bilgi vererek, 2021'i kentin mera yılı olarak belirlediklerini söyledi.

Ajans Bizim