Gündem
Giriş Tarihi : 15-03-2017 11:17   Güncelleme : 15-03-2017 11:17
Abone ol

Bakanlar, Devlet İmkânlarıyla Yurtdışında Evet Kampanyası Yürütüyor

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, TBMM’de referandum kararı alınmasının ardından Bakanların devlet imkânlarıyla, vatandaşın vergisiyle yurtdışında AKP’nin “Evet” kampanyası yürüttüklerini TBMM gündemine taşıyarak Başbakana “Referandum kararı alındıktan sonra yurtdışına giden Bakanlar hangileridir? Hangi Bakan kaç kez ve kaç ülkeye gitmiştir? Hangi resmi görevle gitmişlerdir? Bu ülkelerde kaç gün süreyle kalmışlardır? ” diye sordu.

Bakanlar, Devlet İmkânlarıyla Yurtdışında Evet Kampanyası Yürütüyor

CHP’li Gökdağ, Başbakanın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, 16 Nisanda yapılacak referandum için siyasi partiler yurtiçinde ve yurtdışında propaganda faaliyetlerini gerçekleştirmektedirler. Bu faaliyetlerde bulunurken İktidara mensup Bakanlar özellikle yurtdışındaki vatandaşlarımızın “evet” yönünde oy kullanmaları için miting ve toplantılar düzenlemektedirler. Bu yurtdışı gezilerin devletlerarası anlaşma, ticari ilişkileri geliştirme veya ikili ilişkilerin gelişmesi amacına yönelik olmayıp sadece parti faaliyeti olması sebebiyle bu toplantı ve mitinglere katılan Bakanların yaptıkları harcamaların nereden karşılandığının topluma izah edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Gökdağ, “Bu ülkelere giden Bakanlar Resmi görevli Türkiye Cumhuriyetinin bir Bakanı olarak mı yoksa parti çalışması yapmak üzere AK Parti Milletvekili sıfatıyla mı gitmektedirler? Bu Bakanların yurtdışı referandum çalışmalarına gidiş dönüş masrafları ve gittikleri ülkelerdeki harcamaları nereden karşılanmaktadır? Bu geziler için harcırah almışlar mıdır? Bu ziyaretlerde Bakanlara kimler eşlik etmiştir? Bu kişiler arasında Milletvekilleri veya kamu görevlileri var mıdır? Var ise bu kişilerin (yolluk, Harcırah, vb) giderleri nerden karşılanmıştır? Devlet memurunun bu tür siyasi gezilere katılması doğru bir davranış mıdır?” sorularını gündeme taşıdı.