Siyaset
Giriş Tarihi : 31-05-2019 12:34

Balansı Bozulan Ekonomiyi Yoldan Çıkardılar

CHP ANTALYA MİLLETVEKİLİ ÇETİN OSMAN BUDAK BÜYÜME VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ:

Balansı Bozulan Ekonomiyi Yoldan Çıkardılar

BALANSI BOZULAN EKONOMİYİ YOLDAN ÇIKARDILAR”

 

“DAMAT “DENGELENME” DİYOR AMA EKONOMİYİ DEVİRDİLER”

 

“TÜRKİYE ACİLEN ÜRETİM EKONOMİSİNİ ÖNCELİKLENDİRMELİ”

 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, ranta dayalı üretim politikalarının Türkiye’yi üretimden hızla uzaklaştırdığını belirterek, acilen ekonominin yeniden önceliklendirilmesini istedi. TÜİK’in 2019 yılı 1’inci çeyreğine ilişkin büyüme verilerini değerlendiren Budak, “Damat ‘dengelenme sürecinin pozitif yansımaları sürüyor’ dese de balansı bozulan ekonomi devrilmiş durumda” diye konuştu.

Yazılı açıklama yapan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Türkiye ekonomisinde yılın ilk çeyreğinde yaşanan yüzde 2.6’lık daralmanın, önümüzdeki dönemlere yönelik iyimser beklentileri de ortadan kaldırdığını söyledi.

Budak, şunları söyledi:

“Siyasi iktidar demokrasi, hukuk ve insan haklarını hiçe sayarak ülkeyi yönetmeye çalışıyor. Ancak ülkeyi yönetemedikleri gibi ekonomiyi de yönetemiyorlar. Devletin resmi verilerine göre ilk çeyrekte ekonomimiz yüzde 2.6 daraldı. Üstelik GSMH’nın niteliği de giderek bozuluyor. Bir dönem çok önem verdikleri inşaat sektörü yüzde 10.9 küçülürken, sanayide yüzde 3.7, imalatta yüzde 3.9 küçülme yaşandı. Veriler rant odaklı politikaların iflas ettiğini açıkça ortaya koyuyor. Bu süreçte yatırımlarda yüzde 13’lik azalış yanı sıra hanehalklarının tüketimindeki yüzde 4.7’lik daralma çarkların durduğunu gösteriyor.

Bütün bu gelişmeler yaşanırken, ekonominin başında olan damat, “Dengelenme sürecinin pozitif yansımaları sürüyor” diyerek milletin aklıyla adeta alay ediyor. Ekonomi yönetimine buradan çağırıda bulunuyorum. Gelin yeniden üretim ekonomisine yönelelim. Üretime küsen sanayiciyi yeniden ekonomiye kazandıralım. Hanehalklarının harcanabilir gelirlerini artırarak, borçluluk oranlarını düşürelim. Bu önerilerimizi hayata geçirmek çok zor değil”