Siyaset
Giriş Tarihi : 27-09-2016 15:23   Güncelleme : 27-09-2016 15:23
Abone ol

Barış Yarkadaş: ''Alevilere tehdit zincirine bir halka daha eklendi''

Pendik-Esenler Mahallesi’nde bulunan Şahkulu Sultan Dergâhı Pendik Şubesi’nin giriş kapasına önceki gece kimliği belirsiz kişiler tarafından “EVRENSEL DÜŞÜNCENİN KAPISI” yazısının üzerine çarpı işareti atılarak "CİHAT KAZANACAK" yazıldı.

Barış Yarkadaş: ''Alevilere tehdit zincirine bir halka daha eklendi''

Şahkulu Sultan Vakfı’nın Pendik Esenler’de bulunan şubesinin kapısına önceki gece sprey boya ile çarpı işareti konulup, altına “Cihad Kazanacak” yazıldı. 

Saldırıyı TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Son dönemlerde yeniden artışa geçen Alevi vatandaşlarımızın yaşam alanlarına ilişkin saldırılar, aklımıza geçmişte yaşanan kötü olayları getiriyor. Bu çirkin saldırılar özenle araştırılması ve ‘çocuk işi’ diye geçiştirilmemelidir” ifadesini kullandı. 

CHP’li vekil sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kolluk kuvvetleri kendilerine gelen her ihbarı titizlikle incelemeli ve failleri mutlaka bulmalıdır. Toplumda korku ve panik yaratma, insanlarımızı huzursuz kılma ve inançsal ayrımı derinleştirme amacı taşıyan bu saldırılara karşı kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyorum. Gizli eller tarafından gerçekleştirilen bu tür işaretlemelerin amacı birlikte ve huzur içinde yaşama kültürüne saldırıdır.” 

‘OLAYIN FAİLLERİ TESPİT EDİLDİ Mİ?’

Yarkadaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: 

1- Önceki gece meydana gelen saldırı olayıyla ilgili adli tahkikat başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise hangi aşamadadır? Olayın fail ya da failleri tespit edilebilmiş midir? 

2- Benzeri olayların tekrarlanmaması için kolluk kuvvetleri ve mülki idare ne gibi önlemler almıştır? 

3- Olayın gerçekleştiği noktada mobese kamerası var mıdır? Varsa ilgili görüntüler incelenmiş midir? 

4- Irkçı nefret söylemi içeren ve zaman içerisinde şiddete dönüşen saldırıların önlenmesine ilişkin yasal ve caydırıcı öğeler içeren bir adım atılması düşünülmekte midir? 

5- Son 1 yıl içerisinde fiziksel ve psikolojik baskı içeren saldırılardan kaçı hakkında bir soruşturma başlatılmış ve bu saldırılardan kaçı yargı organlarına intikal etmiştir? 

6- Özellikle Alevi yurttaşların ev ve derneklerinin işaretlenmesine yönelik Bakanlık nezdinde bir inceleme başlatılmış mıdır?

7- 4 Haziran’da açılışı yapılan Şahkulu Sultan Dergâhı Pendik Şubesi’ne açılışı sırasında yumurtalı saldırı yapıldığı bilinmektedir. Yumurtalı protestoya ait failler tespit edilmiş midir? Tespit edilmiş ise fail ya da failler yargı organlarına intikal ettirilmiş midir?