Siyaset
Giriş Tarihi : 15-10-2016 11:55   Güncelleme : 15-10-2016 11:55
Abone ol

Barış Yarkadaş: ''TEDAŞ'ta o mülakatlar neden yapılıyor?''

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, TEDAŞ Genel Müdürlüğü’nde bazı çalışanlara özel bir firma tarafından yapılan mülakatı TBMM’ye taşıdı.

Barış Yarkadaş: ''TEDAŞ'ta o mülakatlar neden yapılıyor?''

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan Yarkadaş, “Tedaş’ta bazı çalışanlara özel bir firma tarafından mülakat yapıldığını öğrendik. Mülakatın neden yapıldığı bilinmiyor. Firma yetkilileri mülakatın hangi gerekçeyle yapıldığı konusunda bilgi vermemiş. Anket tarzında sorular yöneltilmiş. Kurumdan da çalışanlara konuyla alakalı bilgi verilmemiş. Tedaş çalışanları ise bu durumdan tedirgin olmuş durumdalar. Mülakatın hangi gerekçeyle yapıldığını merak ediyoruz” ifadesini kullandı. 

Yarkadaş, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

‘HANGİ AMAÇLA MÜLAKAT YAPILDI?’

- Bu mülakatın amacı nedir?
- Bu mülakatlar sonucunda personel azaltımına mı gidilecektir?
- Mülakatı yapan firma kimdir?
- Mülakatı yapan firma kaç kişiyle mülakat yapmıştır?
- Mülakatı yapan firmaya ne kadar ödenmiştir? 
- Mülakatın daha şeffaf, şüpheye mahal vermeden neden ve ne için yapıldığı konusunda çalışanlara bilgi verilmemesinin sebebi nedir?

’Personel açığı olan TEDAŞ’ta 15 Temmuz sonrası 367 kişi gönderilmişti’

TEDAŞ’ta, “iş yükünün fazlalığı” gerekçe gösterilerek 248 personel alımı için 20 Temmuz 2016 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na başvurulup kadro istenmesinin ardından TEDAŞ Yönetim Kurulu 19 Eylül 2016 tarihinde aldığı kararla, toplam 367 personeli “istihdam fazlası” olarak gösterip gönderdiği ortaya çıkmıştı.