Siyaset
Giriş Tarihi : 21-07-2016 11:51   Güncelleme : 21-07-2016 11:51
Abone ol

Başbakan: ''Bu suç örgütünden tamamen kurtulma zorunluluğu ortaya çıkmıştır''

Başbakan Binali Yıldırım, Başbakanlığın resmi internet sitesinden olağanüstü hal (OHAL) kararı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Başbakan: ''Bu suç örgütünden tamamen kurtulma zorunluluğu ortaya çıkmıştır''

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) gerçekleştirdiği darbe girişiminin, bugüne kadar alınan tedbirlerin haklılığını teyit ettiğini belirten Yıldırım, "Bu suç örgütünden ülkemizi tamamen kurtarma zorunluluğu ortaya çıkarmıştır. Bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulumuz üç ay süreliğine 'Olağanüstü Hal' kararı almıştır" ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, "Fetullahçı Terör Örgütü 15 Temmuz 2016 akşamı asker kıyafeti giymiş silahlı teröristleri aracılığıyla bir alçak darbe girişimine kalkışmış; aziz milletimizin demokrasiye sahip çıkan destansı duruşu ve Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın sağlam iradesi ile hükümetimizin demokrasiye sahip çıkmadaki tereddütsüz kararlılığı sayesinde darbe girişiminde bulunan bu ihanet çetesi kısa zamanda püskürtülmüş, darbeciler müstehak oldukları cezalara çarptırılmak üzere adalete teslim edilmişlerdir" denildi.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Öncelikle darbeciler karşısında asil bir direniş sergileyen saygıdeğer vatandaşlarımızın şunu iyi bilmelerini isteriz ki, alınan üç aylık 'Olağanüstü hal' kararı vatandaşlarımızın gündelik hayatlarını asla olumsuz etkileyecek bir karar değildir. Bu süreçte, hayatın olağan akışını negatif yönde aksatacak hiçbir uygulamaya gidilmeyecek, darbe girişiminin yol açtığı kayıplar ve zararlar telafi edilecek, ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliği ile ilgili kaygılar bertaraf edilecek, yönetimde ahenk sağlanacak, gerekli düzenlemeler daha hızlı yapılacak ve hukuka aykırı kısıtlayıcı hiçbir düzenlemeye gidilmeyecektir. Devlet ve milletimizin bekası ve huzuru için zorunlu olarak aldığımız bu kritik karar, bizatihi devlet düzeninin hukuk içinde işleyişine taalluk eden bir karardır. OHAL Sürecinde yapılacak bütün düzenlemeler daha hızlı ve süratli olmak üzere TBMM'ye sunulacaktır.
Türkiye Cumhuriyeti olarak devletimizin kalbine, milli iradenin tecelligahı olan TBMM'ye ve milletimize silah çeken bu ihanet şebekesini bertaraf etmeye kararlıkla devam ederken bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hukuk düzeni, demokrasi ve ekonomik istikrar ile kamu düzenimizin korunması için azami özen göstereceğimizden bütün vatandaşlarımız emin olsunlar. Bu süreçte Türkiye'nin bütün üretici unsurlarını daha çok üretime davet ediyor, demokrasimize ve istikrarımıza sahip çıkan bütün vatandaşlarımıza, medyamıza, iş dünyamıza ve sivil toplum örgütlerimize bir kez daha şükranlarımızı arz ediyoruz."

 

CİHAN