Siyaset
Giriş Tarihi : 18-08-2017 16:16   Güncelleme : 18-08-2017 16:16
Abone ol

Başbakan'a soruyorum: Zarrab'dan en çok rüşveti 32 milyon avro ile Zafer Çağlayan'ın aldığı doğru mudur?

Almanya’da piyasaya çıkan Der Spiegel Dergisi’nin bu ay ki sayısında “Midas operasyonu” başlığı altında Reza Zarrab dosyasına yer verilmiştir. New York’taki davanın hazırlığından bahseden dergi, Zarrab'ın , en çok rüşveti Zafer Çağlayan'ın 32 milyon avro ile aldığını, Muammer Güler’e ise hizmetleri karşılığında 6 milyon dolar “ödendiğini” öne sürmektedir.

Başbakan'a soruyorum: Zarrab'dan en çok rüşveti 32 milyon avro ile Zafer Çağlayan'ın aldığı doğru mudur?

 Bu iddialar kamu vicdanını derinden yaralamaktadır. Hükumetin ivedilikle bu iddialara yanıt vermesi beklenmektedir. 

            Sayın Başbakan'a soruyorum: Hayırsever iş adamı derken, bakanlarınıza verildiği iddia edilen rüşveti mi kastetmiştiniz? Yoksa TÜRGEV’e yapıldığı iddia edilen yardımları mı?

 

                Aşağıda belirtilen sorularımın Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.  

Saygılarımla. 18.08.2017 

 

D. Fikri SAĞLAR 

Mersin Milletvekili

             Almanya’da piyasaya çıkan Der Spiegel Dergisi’nin bu ayki sayısında “Midas operasyonu” başlığı altında Reza Zarrab dosyasına yer verilmiştir. New York’taki davanın hazırlığından bahseden dergi, alt başlıkta “altın kaçakçılığı, kara para aklama ve Türk hükümetinin dava konusu” oluşuna yer vermiştir.

           Der Spiegel dergisi bu dava ile ilgili olarak kimlerin endişelenmesi gerektiği konusunda örnek olarak İran İslam Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Ahmadinejad, “büyük bir Türk bankasının eski müdürlerinden” Süleyman Aslan ve “belki de” diyerek Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adını öne sürmektedir.

          Birçok ayrıntının tablolar ve şemalarla aktarıldığı haberde, iddianamede yer aldığı öne sürülen bilgilere de ayrıntılı yer verilmiştir. İddianamede; Türk bürokrasisinde dağıtılan rüşvetlerin excel tablolar halinde yer aldığını açıklayan Der Spiegel, en çok rüşveti Zafer Çağlayan’ın 32 milyon avro ile aldığını, Muammer Güler’e ise hizmetleri karşılığında 6 milyon dolar “ödendiğini” öne sürmektedir.

          İktidar sahiplerinin; kamuoyu vicdanını yaralayan bu iddialar hakkında ivedilikle açıklama yapması gerekmektedir.

          Bu çerçevede:

  1. Der Spiegel’in iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
  2. Hayırsever işadamı derken, bakanlarınıza verildiği iddia edilen rüşveti mi kastetmiştiniz? Yoksa TÜRGEV’e yapıldığı iddia edilen yardımları mı?
  3. Altın kaçakçılığı, kara para aklama gibi yüz kızartıcı bir davada Türkiye’nin adı neden geçmektedir?
  4. Türkiye’de örtbas edilen 17-25 Aralık Yolsuzluk Operasyonunun, Amerika’da dillendirilmesi sizi korkutuyor mu?