Dünya
Giriş Tarihi : 29-06-2021 14:11   Güncelleme : 29-06-2021 14:11
Abone ol

Belarus'dan AB'ye misilleme

Belarus, ekonomik yaptırımların ardından AB'ye misillemede bulundu.

Belarus'dan AB'ye misilleme

Belarus,  AB yaptırımlarına misilleme olarak 27 ulustan oluşan bloğun yasa dışı göçle mücadelesine yardım etmeyi bırakacağını belirtti ve AB Daimi temsilcisini istişareler için geri çağırdı.

Belarus Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, hükümetin Belarus'a yönelik yaptırımların hazırlanmasında yer alan AB yetkililerine de seyahat yasağı uygulayacağını, Minsk'teki AB temsilcisi Dirk Schuebel'den ayrılmasını isteyeceğini belirtti.

Bakanlık, Belarus'un AB ile yasa dışı göçü durdurmayı amaçlayan bir geri kabul anlaşmasını askıya almak için harekete geçeceğini duyurdu. Açıklamada, ''Anlaşmanın askıya alınmasının, yasa dışı göç ve organize suçla mücadele alanında AB ile işbirliğini olumsuz etkileyeceğini derin üzüntüyle not ediyoruz'' denildi. Duyuru, Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko'nun ülkesinin artık Avrupa Birliği'ne yasa dışı göçmen akışını engellemeye çalışmayacağına dair uyarısının ardından geldi.

Bunlara ek olarak Belarus'un birkaç eski Sovyet ülkesiyle iş birliğini güçlendirmeyi amaçlayan AB'nin Doğu Ortaklığı programına katılımını askıya alacağı kaydedildi.

AB kararı kınadı

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, bir tweet'te kararı kınadı ve "gerginliği daha da tırmandıracak ve Belarus halkını iş birliğimizin sağladığı fırsatlardan mahrum bırakarak açık bir olumsuz etkiye sahip olacak" dedi.

AB, muhalif bir gazeteciyi tutuklamak için geçen ay bir yolcu uçağının yönünü değiştirmesi üzerine Belarus'a yeni ekonomik yaptırımlar getirmişti.  Yaptırımlar, yaygın bir gübre bileşeni, petrol ürünleri ve tütün endüstrisi ihracatı olan potasyum da dahil olmak üzere ülkenin en büyük ihracat kalemlerini hedef alıyor.

Lakaşenko AB yaptırımlarını Batı'nın Belarus'a karşı yürüttüğü “melez savaşın” bir parçası olarak kınamıştı.

Bu ayın başlarında, Litvanya'daki yetkililer Belarus'u göçmenlerin ortak 680 kilometrelik sınırlarını geçmeleri için kapıları açmakla suçlamıştı.

Ajans Bizim