Dünya
Giriş Tarihi : 11-04-2021 11:19   Güncelleme : 11-04-2021 11:19

Belediye 'araç paylaşım' sistemi kuracak

Moskova Belediyesi Ulaşım Departmanı, gerçek kişilere ait otomobillerin kısa süreli kiralanması esasına dayanan bir ''araç paylaşım'' servisini başlatma hazırlığında olduklarını duyurdu.

Belediye 'araç paylaşım' sistemi kuracak

Moskova Belediyesi’ne bağlı Ulaşım Departmanı, gerçek kişilere ait otomobillerin kısa süreli kiralanması esasına dayanan bir araç paylaşım servisini başlatma hazırlığında olduklarını duyurdu. Departmandan yapılan açıklamada servis için “halka ait carsharing” nitelemesi kullanılıyor.

Konuyu haberleştiren RBC gazetesi, otomobil sahiplerinin servis aracılığıyla araçlarını başka kullanıcılara kiraya verebileceğini yazıyor. Fakat servisi kullananlar geleneksel carsharing uygulamalarında olduğu gibi park hizmetinden ücretsiz yararlanamayacak.

Servisin, örneğin, iki haftalığına tatile gidenlerin bu esnada boşta duran araçlarını başka sürücülere kiralayabilmesi amacını taşıdığı belirtiliyor. Uygulama kullanım ücretinin mevcut carsharing servislerinden daha ucuz olacağı tahmin ediliyor.

Öngörülen plana göre, araçlara benzin konması ve araçların yıkanması gibi bakım ve kullanım yükümlülükleri kullanıcıya ait olacak

Turk Rus

AdminAdmin