Siyaset
Giriş Tarihi : 03-03-2018 23:26   Güncelleme : 03-03-2018 23:26
Abone ol

'Belediye Başkanlarının Karnesi de Hazır'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tüzük taslağı için buluştuğu PM, YDK ve Milletvekilleri’ne sert çıkarak, elindeki kara kaplı defteri havaya kaldırarak, “Hepinizin karnesi burada” dedi ve ekledi; “Sadece milletvekillerinin değil, belediye başkanlarının karnesini de tutuyorum. O da hazır” dedi.

'Belediye Başkanlarının Karnesi de Hazır'

DüzgünHaber - CHP’nin 9-10 Mart tarihinde gerçekleştirilecek tüzük kurultayı öncesi Milletvekilleri, Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleriyle yapılan toplantıya CHP Genel Başkanı’nın kapanış konuşması damga vurdu.

Milletvekillerinin eleştirilerine aynı sertlikte yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Lafa gelince hepiniz konuşuyorsunuz ancak işe gelince aynı tavrı göstermiyorsunuz.” siteminde bulunarak elindeki kara kaplı defteri havaya kaldırarak, “Hepinizin karnesi burada. Hepinizin performansını tutuyorum. Kim kendisine verilen görevi yapıyor, kim Meclis çalışmalarına aksatmadan katılıyor, hepsi elimde, kara kaplı defterde. 1 Kasım seçimlerinde seçim kampanyası için 60 bin TL toplanması kararı alındı ama vermeyen birçok arkadaşımız oldu. Lafa gelince konuşuyorsunuz ama partinin en zor döneminde yardım bile etmiyorsunuz” şeklinde sert çıktı.

BELEDİYE BAŞKANLARI DA NASİBİNİ ALDI
Kılıçdaroğlu’nun sert sözlerinden toplantıda bulunmayan belediye başkanları da nasibini aldı. CHP Lideri, Belediye Başkanları için de karne tuttuğunu belirterek, “Belediye başkanlarının da karnesini tek tek tutuyorum. Hangi belediye başkanı seçim döneminde verdiği sözleri tutuyor, hangisi çalışıyor, hangisi çalışmıyor, hepsinin karnesi elimizde” ifadesini kullandı.

“ÖN SEÇİM” SESLERİ YÜKSELDİ
Toplantıda söz alan 50 civarındaki milletvekillerinin büyük çoğunluğu belediye başkanlarının ön seçimle belirlenmesi konusunda talepte bulunduğu öğrenildi. Parti yöneticilerinin ise taslak tüzükle belediye başkanlarının ön seçimle belirlenmesinin temel kriterlerinden biri haline geldiği uyarısında bulundukları öğrenildi.

TASLAK TÜZÜKTE BELEDİYE BAŞKANI ADAYLARI İÇİN DÖRT KRİTER BULUNUYOR

MADDE 54- YEREL SEÇİMLERDE ADAYLARIN SAPTANMASI

1-Yerel seçimlerde adaylar önseçim, aday yoklaması ve merkez yoklaması yöntemleriyle saptanır. Hangi yöntemin uygulanacağına Parti Meclisi karar verir.

2- Önseçim, üye kütüğünde kayıtlı üyelerin katılımı ile yapılır. Aday yoklaması, Partide belli görevlere seçilmiş olan delegelerin katılımı ile yapılır. Önseçim veya aday yoklaması yargı yönetimi ve denetiminde yapılır.

3-Merkez yoklamasında adaylar Parti Meclisince saptanır. Parti Meclisi bu yetkisini ilçe seçimleri için il yönetim kurullarına, belde seçimleri için ilçe yönetim kurullarına devredebilir.

4-Yerel seçimlerde aday olmak isteyen il ve ilçe başkanları ile yönetim kurulu üyeleri yasal süreler içinde görevlerinden istifa etmek zorundadır.