Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 18-04-2021 12:31   Güncelleme : 18-04-2021 12:31
Abone ol

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat'tan ASBEST Açıklaması!

Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) kısa bir süre önce olası İstanbul depremine hazırlık amacıyla İstanbul’daki yerel yönetimlerin asbest durumunu içeren bir rapor yayınladı. Eski binaların yıkımı sırasında asbest konusunda gerekli denetimlerin yapılmadığının belirtildiği raporda İstanbul’daki 39 belediyeden sadece 7 belediyede denetimlerin yeterli olduğu açıklandı. Kontrollerin düzenli olarak yapıldığı belediyeler içerisinde Beşiktaş Belediyesi de yer aldı.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat'tan ASBEST Açıklaması!

İstanbul’daki eski binaların dönüşümü sırasında ortaya çıkan asbest riski uyarılara rağmen göz ardı edilmeye devam ediyor. Uzmanlar, akciğer kanserinin nedenlerinden sayılan asbeste ilişkin, kentsel dönüşüm ve yıkılan eski binalarda yeterli ölçüm ve bertaraf işlemlerinin yapılmadığına dikkat çekmeye devam ederken, bu konuda yeterli denetimlerin yapıldığı sayılı belediyeler arasına giren Beşiktaş Belediyesi de bu kapsamda çalışmalarına devam ediyor.

“BEŞİKTAŞ’TA YIKILACAK TÜM BİNALARDA ASBEST DENETİMİ YAPILIYOR “

Halk sağlığını tehdit eden asbestli binalar konusunda çalışmaların titizlikle devam edeceğini dile getiren Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat konuşmasına şöyle devam etti.

“Halkın sağlığı en temel önceliğimizdir. Bu çerçevede insanı ve çevreyi tehdit eden bütün olumsuzluklarla mücadele ediyoruz. Beşiktaş’ta halk sağlığı konusunda belediyenin bütün birimlerini özellikle de Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüzü asbest ile ilgili harekete geçirdik. İlçemizde kentsel dönüşüm ve yenileme kapsamında olan binalarımızda öncelikle asbest denetimi ve temizliği yapılıyor sonrasında binalar yıkılıyor. Yapılan çalışmalar neticesinde toplam 25 ton asbestin doğaya ve çevreye karışmasını engelleyerek Beşiktaş’tan uzaklaştırılmasını sağladık.