Gündem
Giriş Tarihi : 09-11-2019 23:02
Abone ol

Bilal Ay: Herkes sağduyulu olmalı

Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, son günlerde medyada sıkça yer alan intihar haberlerine tepki gösterdi: Herkes sağduyulu olmalı.

Bilal Ay: Herkes sağduyulu olmalı

Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, son günlerde medyada sıkça yer alan intihar haberlerine tepki gösterdi. Fatih'te yaşanan olayı anımsatan Ay, "Hepimizin bildiği üzere, geçtiğimiz günlerde, İstanbul'un Fatih ilçesinde, aynı evde kalan 4 kardeşin ekonomik sebeplerden ötürü intihar ettiği iddia edildi. Şüphesiz, hepimizin içinin yandığı bu hadiseye basın yayın kuruluşlarımız da, ziyadesiyle ilgi gösterdi. Olay hakkında ve olayın detayları hakkında bir çok haber yapıldı. Haberler manşetlerde yer aldı. Fatih'teki üzücü hadisenin hemen ardından, bu sefer Antalya'da, yine aynı aileden, 2'si çocuk 4 kişinin aynı maddeyi kullanarak öldükleri haberlerini okuduk. Tabii ki, çocukların intihar ettiklerini söyleyemeyiz ancak olayın altından yine ekonomik sıkıntılar çıktı" şeklinde konuştu.

 

 

Medyanın bu haberleri gerçekleştirirken dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Bilal Ay, "Elbette ki bir sansürden bahsetmiyoruz ancak, medya sektöründe görev yapan arkadaşlarımızın biraz daha sağduyulu hareket etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bunların örnek olarak görülmesinden, bu üzücü hadiselerin tekrar edilmesinden endişe ediyoruz. Bu bağlamda basınımızın değerli mesnsuplarının da, istemeyerek de olsa, bunalımdaki başka kişilere örnek olabilecek haberler yapmamaları gerekiyor. Tabii ki, sadece basın mensupları değil herkes sağduyulu olmalı" şeklinde konuştu.

 

Toplum olarak irtifa kaybettiğimizi de dile getiren Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, "Elbette ki, bu olaylardan bir kesimi suçlu göstermek istemiyoruz. Toplum olarak hepimiz suçluyuz. Milli ve manevi değerlerimizi her geçen gün yitiriyor, irtifa kaybediyoruz. İntiharın hiçbir mantıklı gerekçesi olamaz ancak, gerek manevi alanda gerekse ekonomik alanda atılması gereken adımların da hızla atılması gerekiyor. Aile müessesenin süratle güçlendirilmesi gerekiyor. Yok olmak üzere olan mahalle kültürünün yeniden canlandırılması gerekiyor. Komşuluk bağlarının, yardımlaşmanın, diğergamlığın yeniden toplumumuzda yükselen değerler olması gerekiyor" diyerek sözlerini sonlandırdı.