Sağlık
Giriş Tarihi : 08-11-2019 15:55

Bir garip şehir hastaneleri

Şehir hastanelerini yapan yabancı şirketlerin muhasebe servislerinin yurtdışı finansörlerin ofisine, hukuk servisinin ise Londra’da olduğu ortaya çıktı. Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, “Yabancı yatırımcılar Türk yargısına güvenmiyor. Sözleşmenin uygulanması sırasında taraflar arasında doğabilecek hukuki ihtilaflarda ve ihtilafların çözümünde finansörlerden gelen talepler ile Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri yerine Londra Tahkimi görevli ve yetkili olmuştur” dediler.

Bir garip şehir hastaneleri

“2018 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda şehir hastaneleri” başlıklı bir değerlendirme yapan Dr. Demir ve Kılıç, “Denetim raporunda gördük ki, şehir hastanelerinin muhasebe servisi yurtdışı finansörlerin ofisine, hukuk servisi ise Londra’ya taşınmış!” ifadelerine yer verdiler. Sağlık Bakanlığı şehir hastanelerinin ihale dokümanı ile yatırım ve işletme dönemine ait sözleşme ve eklerini Sayıştay’dan gizlediğini kaydeden Demir ve Kılıç, değerlendirmelerinde şu verilere dikkat çekti.

‘OLMAYAN BİRİMLERE ÖDEME’

“Sayıştay’dan sözleşmelerin gizlenmesi uluslararası denetim standartlarının ihlalidir. Tespit ve değerlendirmelerde yer alan bazı usulsüzlükler şöyle; Muhasebe hilesiyle yapılan usulsüzlüklerle şehir hastanelerine yapılan ödemeler kayıt dışı kalmış, borçlar gizlenmiş, talep garantisi kayıt dışı bırakılmıştır. Sağlık Bakanlığı açıkça yasaya aykırı işlemle şirketlerin borçlarını üstlendi. Şirketlerin ödemesi gereken Damga Vergisini de bakanlık ödedi. Olmayan birime garanti ödemeleri yapıldı. Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde, tüp bebek birimi bulunmaması ve hizmet alınmamasına rağmen bu sağlık hizmetleri için laboratuvar hizmetleri altında belirlenen garanti miktar ve tutarları üzerinden ödemelerin yapıldığı görülmüştür. Aynı hizmet için her şehir hastanesinde birbirinden farklı fiyat verildi. Miktara bağlı hizmetlerin temininde, hizmet ödemeleri kapsamında miktara bağlı olarak birim fiyat üzerinden ödemesi gerçekleştirilen atık, sterilizasyon, çamaşırhane, yemek ve görüntüleme hizmetlerinin temin ve hizmet ödemelerine ilişkin alt kalemlerin belirlenmesinde, sınıf ve çeşit açısından belirlenmiş bir standardın bulunmadığı ve buna bağlı olarak ödeme kalemlerinin farklılaştığı görülmüştür. En düşük birim fiyatlar ile en yüksek birim fiyatlar arasında yüzde bin 849’a kadar farklar olduğu görülmektedir. İnşa edilen şehir hastanelerinin hasar görmesi halinde, sigorta geliri yenilemeye değil şirkete verilecek.”

Sibel Bahçetepe