Gündem
Giriş Tarihi : 02-07-2021 09:34   Güncelleme : 02-07-2021 09:34
Abone ol

BM'den Cinsiyet Eşitliği Küresel Hızlandırma Planına dayanan eylem hareketi

Genel Sekreter António Guterres, Paris Nesil Eşitliği Forumu'nda yaptığı konuşmada, "Cinsiyet eşitliği esasen güçle ve hâlâ büyük ölçüde erkek egemen bir kültüre sahip bir dünyada güçle ilgilidir" dedi ve BM Cinsiyet Eşitliği Küresel Hızlandırma Planına dayanan "beş yıllık eylem hareketi” başlattı.

BM'den Cinsiyet Eşitliği Küresel Hızlandırma Planına dayanan eylem hareketi

Toplumsal cinsiyet eşitliğini Covid-19 iyileşmesinin kalbine yerleştirmek amacıyla BM Kadın Birimi, 29 Haziran’da Paris'te üç gün sürecek "dönüm noktası olacak" çalışma başlattı. 

BM Genel Sekreteri António Guterres  Nesil Eşitliği Forumu'nda yaptığı konuşmada, "Cinsiyet eşitliği esasen güçle ve hâlâ büyük ölçüde erkek egemen bir kültüre sahip bir dünyada güçle ilgilidir" dedi. 

BM, Cinsiyet Eşitliği Küresel Hızlandırma Planına dayanan "beş yıllık eylem hareketi” başlattı.  Guterres, 2030 yılına kadar, günümüzde ve bu hareketin nerede olmaları gerektiği konusunda, kadınların dünyadaki konumları arasındaki uçurumu kapatmak için iddialı yatırımlar ve politikalar ortaya koymayı amaçlayan çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti. 

“"Cinsiyet eşitliği esasen güçle ve hâlâ büyük ölçüde erkek egemen bir kültüre sahip bir dünyada güçle ilgilidir. Güç çok nadiren verilir. Bunu almalısın” diyen Guterres, beş öncelikten birinin, gücü yeniden paylaşmak ve gerçek eşitlik için gerekli koşulları yaratmak için paritenin önemini vurguladı.  

BM Genel Sekreteri, eşit haklara ulaşmak için dünya çapında ayrımcı yasaların yürürlükten kaldırılması ve 'fiili' eşitliğe dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.  Guterres, kayıtdışı ekonomideki kadınların “salgın için ağır bir bedel ödediğini” belirterek, ücret, istihdam ve sosyal korumada ekonomik eşitliğin önemine dikkat çekti. 

Covid-19 salgını sırasında kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin arttığına belirten Guterres, buna son vermenin “tüm politikaların ve tüm hedeflerimizin merkezi bir unsuru” olması gerektiğini söyledi.  

Guterres, gençlerin günümüzün dijital toplumunda karar alma sürecinin bir parçası olmalarını sağlamak için nesiller arası diyaloğun “cinsiyet eşitliği için bir başka temel araç” olarak önemini vurguladı.  

''Küçük bir köşeye sıkışmış durumda''

BM Kadın İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka da yaptığı açıklamada, “dünyanın her yerinde kadınlar, küçük bir köşeye sıkışmış durumdadır” dedi.  

Direktör, kadınların, tüm yöneticiler arasında, parlamentolarda, iklim değişikliği müzakerecilerinde ve barış anlaşmalarını müzakere edenler arasında ''dörtte birden az” oranda yer aldığını söyledi. Ve ekledi: “Bir çeyrek yetmez. Çeyrek eşitlik değildir. Kadın ve erkeğin bir arada olduğu yerde eşitlik yarımdır” 

BM Kadın İcra Direktörü, üye devletlerin, özel sektörün ve diğerlerinin, politikaları değiştirmek de dâhil olmak üzere kadınların hayatlarını değiştirmek için yaklaşık bin taahhütte bulunduğunu detaylandırdı.  Bayan Mlambo-Ngcuka devam etti: “Mücadelenin devam etmesi gerekiyor… Zirveye giden bir yarış olması için her zaman yukarı doğru itmemiz gerekiyor.” 

Fonlar

BM Kadın İcra Direktörü, Küresel Güney ülkelerinin, bölgesel örgütlerin, gençlerin ve sivil toplum gruplarının hepsinin 40 milyar dolar toplayarak “ileriye adım attığını” söyledi.

Bu arada, Şansölye Angela Merkel, Almanya'nın "Ekonomik Adalet ve Haklar Eylem Koalisyonu'na aktif olarak katıldığını" ve "Uluslararası Eylem Koalisyonu'na toplam 140 milyon Euro'luk ek bir yatırım yapacağı''nı açıkladı. 

Bill ve Melinda Gates Vakfı ise küresel cinsiyet eşitliğini ilerletmek için 2,1 milyar dolar harcayacak. 

'Somut ilerleme' elde etmek 

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), önümüzdeki beş yıl içinde toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik “somut ilerleme” elde etmek için bir dizi  taahhütte bulundu. 

Buna göre, 80'den fazla ülkede 28 milyon öğrenci için ''kaliteli toplumsal cinsiyet dönüştürücü'' eğitimle kızların eğitimi desteklenecek, dijital cinsiyet ayrımını kapatmak, kadın bilim insanlarını güçlendirmek ve etik Yapay Zekayı teşvik etmek için çalışma yapılacak.  Afrika'daki  yaratıcı endüstrilerde kadınları ekonomik olarak güçlendirilecek. 

UNESCO Başkanı Audrey Azoulay, dünya çapındaki kadınları “herkes için daha iyi bir gelecek inşa etmek için hayatın her alanında ve toplumun her alanında kontrolü ve tam liderliği ele geçirmeye” çağırdı. 

Ortak ev sahibi yorumları 

Etkinliğe ev sahipliği yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, cinsiyet eşitliği mücadelesinin “kazanmaktan çok uzak” olduğunu söyledi.  Macron, “Bugün bir savaş ama yarın gerçek olmalı” diye konuştu. 

Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador ise “Cinsiyetçiliğe karşı savaşmaya devam etmeliyiz. Daha iyi bir topluma ulaşmak için temel olan ekonomik ve sosyal eşitliği unutmamalıyız” dedi.  

Demokrasi herkes katıldığında güçlüdür

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, dünya çapında “demokrasinin tehlikede” olduğu uyarasında bulundu. Harris, “Demokrasiyi güçlendirmek istiyorsak, cinsiyet eşitliği için savaşmamız gerektiğine kesinlikle inanıyorum… Demokrasi herkes katıldığında en güçlüsüdür ve insanlar dışarıda bırakıldığında daha zayıftır… şüphesiz cinsiyet eşitliği demokrasiyi güçlendirir” değerlendirmesinde bulundu.

1995'te, Pekin'deki Dünya Kadın Konferansı'na ''First Lady'' olarak katılana Hillary Clinton, “İnsan hakları kadın haklarıdır ve kadın hakları bir kez ve herkes için insan haklarıdır” dedi.  Clinton, “Kadın hakları hakkında konuşmak artık yeterli değil…[çünkü] onları talep etme gücü olmadan bir hiçtirler” ifadesinin kullanan Clinton,  ''Kadınlar sesimizi yükseltme, haklarımızı savunma ve ekonomileri yeniden inşa etme gücüne sahip olduğumuzda herkesin daha iyi durumda olacağını biliyoruz” diye konuştu. 

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejčinović Burić, Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Mücadele Edilmesi Sözleşmesi'ne veya İstanbul Sözleşmesi'ne dikkat çekti. Burić, “Geçen yıl, Covid-19 karantinaları sırasında aile içi şiddette bir artış gördük. Sözleşme, hiçbir ülkenin tek başına sağlayamayacağı üç avantaj sağlar: ulusal standartları yükseltir; bir izleme mekanizması sağlar ve bu suçların kovuşturulmasında hükümetler arasında işbirliğini sağlar” dedi.

Ajans Bizim