Dünya
Giriş Tarihi : 14-02-2018 13:15   Güncelleme : 14-02-2018 13:15
Abone ol

Bu kez Obama'ya gönderildi...

ABD, siyaset dünyasının üst düzey isimlerine gönderilen gizemli ‘beyaz toz’ için alarma geçti.

Bu kez Obama'ya gönderildi...

Hürriyet - Dün ABD Eski Başkanı Barack Obama'nın Washington'daki ofisine bir zarf içinde pudra şeklinde beyaz bir toz gönderilirken, bundan 1 gün önce de ABD Başkanı Donald Trump'ın gelini Vanessa’nın New York'taki evine benzer şekilde benzer bir madde gönderilmişti.

Önceki gün, ABD Başkanı Donald Trump’ın en büyük oğlu Donald Trump Jr.’ın eşi Vanessa’ya gönderilen gizemli beyaz toz endişe yaratmıştı. Bundan tam 24 saat sonra, aynı paketleme şekliyle, bu kez eski Başkan Barack Obama’nın Washington’daki ofisine pudra şeklinde beyaz bir madde gönderildi. Yetkililer, toz şeklindeki şüpheli beyaz madde için alarma geçti.

ABD Eski Başkanı Barack Obama’nın Washington’daki ofisine zarf içinde gönderilen ‘beyaz madde’ kısa süreli paniğe neden oldu. Gönderen bilgilerinin bulunmadığı zarfın içindeki maddenin bebek pudrası olduğu tahmin ediliyor. Bu olaydan tam bir gün önceyse, ABD Başkanı Donald Trump’ın gelini Vanessa’nın New York’taki evine, zarf içinde beyaz toz gönderilmişti.

Olay yerine intikal eden Battalion İtfaiye ve Acil Tıbbi Hizmetler Başkanı Edward Smith, mektubun Hong Kong’dan gönderilmiş olduğunu ve beyaz maddenin bebek pudrası olabileceği aktardı. Mektupta, “Sen korkunç birisin ve şimdi hakettiğini al” ifadeleri yer aldığı belirtilirken, beyaz maddenin mısır nişastası olduğu anlaşıldı. Olay yerine gelen polis ekiplerinin, binanın bulunduğu caddeyi bir süre trafiğe kapadığı da bildirildi.

Dün yerel saatle öğlen 12.30 sularında gerçekleşen olay sırasında, Barack Obama’nın ofiste olup olmadığı henüz bilinmiyor. Washington’da Ocak 2017’den bu yana ofisi bulunan Obama, ofisine yaklaşık 1.5 kilometre metre mesafedeki Kalorama bölgesinde yaşıyor.

Her iki olay, 11 Eylül’den bir sonraki gün yaşanan ve 5 kişinin ölümüne neden olan, bazı siyasilere gönderilen şarbonlu mektupları hatırlattı.