Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-01-2018 14:01   Güncelleme : 30-01-2018 14:01
Abone ol

Bu sefer sandığınız haberler gelmeyecek

Kredi kartı ile ilgili uyarı haberi BDDK'dan geldi. BDDK'nın kredi kartlarını internet alışverişlerine kapatmasına iki gün kaldı. Bankalar vatandaşlara kartlarının online harcamalara açık olmasını isteyip istemediklerini soracak. Onay yaptırmayan kredi kartı kullanıcıları 1 Şubat 2018 tarihinden sonra kartlarını internetten alışverişte kullanamayacaklar. Peki kredi kartları internetten alışverişe nasıl açtırılacak?

Bu sefer sandığınız haberler gelmeyecek

17 Ağustos 2017’de son bulacak onay süresi ilk önce 31 Aralık’a daha sonra da 31 Ocak 2018 tarihine kadar uzatılmıştı. Yeni bir süre uzatımının daha olmayacağı onay işleminde 14 milyon kart sahibine BDDK ve bankalardan uyarı mesajları geliyor. Kredi kartı sahipleri 31 Ocak’a kadar onay vererek kartlarını internet alışverişine açabilirler.

Türkiye’de 45 milyon banka kartı bulunuyor. BDDK’dan alınan son rakamlara göre ise 45 milyon kart içinden şimdiye kadar 31 milyon kart için talep alındı. İnternetten alışveriş için ‘Onay’ alınamayan kart sayısı ise 14 milyon olarak belirtiliyor. 14 milyon kartın kullanım alışkanlıklarına bakıldığında bu rakamın 3’te 1’i yani 5.5 milyonu ile internet üzerinden alışveriş yapıldığı ifade edildi.

KARARIN SEBEBİ DOLANDIRICILIK

BDDK alınan bu kararın gerekçesi olarak yaşanan dolandırıcılık olaylarını göstermişti. Kartlarını internet alışverişinde kullanmayan ancak dolandırıcıların hedefi olan ve zarara uğratılan vatandaşların sayısında yaşanan artış nedeniyle bu kararın alındığı belirtilmişti.

HANGİ KARTLARI KAPSIYOR?

Bireysel müşterilere verilmiş ve verilecek tüm banka ve kredi kartları kapsam içinde. Belirtilen geçiş süresi sonunda düzenlenecek olan bireysel banka kartı ve kredi kartları kart sahiplerine, e-ticaret işlemlerine kapalı olarak gönderilecek. Mevcut kartlar da eğer onay verilmediyse, online işlemlere kapatılacak.

HANGİ İŞLEMLERE KAPATILACAK?

Kart sahibinin aksi yönde açık talebinin bulunmadığı durumlarda, bireysel banka kartı ve kredi kartları, yurtiçi ve yurtdışı sitelerden yapılan tüm elektronik ticaret işlemlerine kapatılacak. E-ticaret alışverişleri, mobil uygulama ödemeleri, online film ve müzik gibi abonelik sistemine sahip olan işlemlerde kartlar kullanılmayacak.

KREDİ KARTLARI ONLİNE ALIŞVERİŞE NASIL AÇTIRILIR?

Kart sahiplerinin kartlarını e-ticaret işlemlerinde kullanmaya devam edebilmesi için ilgili kart bankası ile iletişime geçmesi gerekiyor. Bunun için 3 yöntem var. Kullanıcıların ilgili bankanın mobil veya internet şubesindeki ayarlar kısmından elektronik ticaret işlemine onay vermesi gerekiyor. İnternet ve mobil bankacılık kullanmayanlar ise şubeye giderek veya telefon bankacılığıyla işlemlerini tamamlayabiliyor.

ÖDEME TALİMATLARI NE OLACAK?

Ödeme talimatları kapatılmayacak. Kartlar ile verilen ödeme talimatları (mail order, telefon order) kapsam dışında tutuluyor. Yani onay vermeseniz de kartınızı bu işlemlerde kullanmaya devam edebileceksiniz. Örneğin; sigorta, BES, eğitim, aidat, gibi hizmet alımlarınız için kartınızdan verdiğiniz talimatlar varsa etkilenmeyeceksiniz.

31 OCAK’TAN SONRA DA İNTERNET ALIŞVERİŞİNE AÇTIRILABİLİR

31 Ocak 2018 olarak belirlenen uygulamaya geçiş tarihi sonrasında da kart sahiplerinin kartlarını internet işlemlerine açmak için onay vermesi ya da tercihlerini değiştirmesi halinde internete açık kartını kapalı, kapalı kartını açık hale getirmesi her zaman mümkün olacak