Yaşam
Giriş Tarihi : 05-04-2018 14:12   Güncelleme : 05-04-2018 14:12
Abone ol

Bu toplar kuraklığı önleyebilir

Yaklaşık üç sene önce ABD'de başlayan uygulama, kuraklığın önüne geçmek için tasarlanmıştı. Uygulamayı Türkiye'ye getiren Ceyhun Demirtaş ise bu projenin sadece barajlardaki suyun buharlaşmasını önlemediğini, göçmen kuşların ölmesini de engellediğini belirtti. Peki nasıl?

Bu toplar kuraklığı önleyebilir

Geçtiğimiz senelerde şiddetli bir kuraklık tehdidiyle karşı karşıya kalan ABD’nin, Los Angeles kentinde ilginç bir uygulama başlatılmıştı. Barajlara milyonlarca plastik top bırakarak, suyun buharlaşmasını önlemeyi hedefleyen ‘gölge topu projesi’, şimdi ‘kuştopu projesi’ adıyla Türkiye’de… Peki bu toplar doğa ve insan için nasıl bir fayda sağlıyor?

 

Uygulamaya Türkiye’ye getiren Ceyhun Demirtaş, kuştopunun sağladığı avantajları anlattı. Türkiye’nin ve dünyanın su kaynakları konusunda alarm verdiğini belirten Demirtaş, bu toplarla büyük kentlerin su ihtiyacını karşılayan gölet, göl, baraj ve büyük havuzların üzerini kapatarak suyun buharlaşmasının engellenebileceğini ve kaybın yüzde 95 oranında önlenebileceğini belirtti. Aynı zamanda bu topların, istemsiz gelişen su alglerinin ölmesini sağladığını ve sularda bakteri oluşumunu engellediğini de ifade eden Demirtaş, malzeme olarak içme suyuna uygun olduğunu da sözlerine ekledi.

Uygulamanın atık su havuzlarda da kullanılabileceğini söyleyen Demirtaş, “Göçmen kuşlar belirli bölgelerden geçerken gördükleri su birikintilerine inerek su ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Ancak atık sular çoğu zaman koku yayması mümkün olmadığından bu sulardan içerek yaşamlarını kaybediyorlar.” dedi.

Demirtaş önemli bir noktaya daha dikkat çekerek “Ancak kuştopunun işe yaraması için UV filtrasyonu çok önemlidir. UV filtrasyonu güneşin etkilerini azaltmakta büyük etkendir.Kullanılan kuştopu ürününün orijinal olması uv filtrasyonu içermesi çok önemlidir. Aksi takdirde doğaya yararı değil zararı olur.” ifadelerini kullandı.