Siyaset
Giriş Tarihi : 24-06-2016 15:20   Güncelleme : 24-06-2016 15:20

Budak: ''CHP'li belediyeler turizme katkı vermeye hazır''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, turizm sektörü ve esnafın krizin içinde bunaldığı dönemde, AKP Hükümeti’nden tek bir ses gelmediğine dikkat çekerek, “AKP, turizmci ve esnafı kaderine terk etti. CHP’li belediyelerimizle turizme katkı vermeye hazırız. 10 maddelik eylem planıyla, turizm çalışanına, esnafa, turizmciye destek vereceğiz. Eylem Planı’nın hızla yaşama geçmesi için çalışacağız” dedi.

Budak: ''CHP'li belediyeler turizme katkı vermeye hazır''

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, yaptığı yazılı açıklamada,  turizmde yaşanan krizin faturasının giderek büyüdüğünü, Kapadokya’dan Fethiye’ye, Kaş’tan Alanya’ya, Marmaris’ten Bodrum’a kadar tüm turizm bölgelerinde turizm çalışanları ve esnafın ağır kayıplar yaşadığını söyledi. Antalya’da Haziran’ın 23 günlük döneminde geçen yıla göre kaybın yüzde 57’lere çıktığını, turist kaybının 2 milyon düzeyine geldiğine dikkat çeken Budak, “Ortalık yangın yeri ama Hükümet’ten turizmciye, esnafa, pansuman tedavi dışında tek bir destek adımı yok. Bu ağır krizin, bu afetin sorumlusu olan Hükümet, turizm çalışanları ve esnafı kaderine terk etti. Turizm işsizliğinin daha da büyümemesi için acilen istihdam desteği devreye sokulmalıdır. Esnaf siftah yapamıyor. Sicili bozuk olduğu için kredi de alamıyor. Sicil affı ile acil kredi desteği verilmelidir. Acil ama kapsamlı bir tanıtım atağına geçilmelidir. Ve Türkiye acilen yüzünü hukuk ve demokrasiye dönmelidir” dedi.

EYLEM PLANI

İstanbul’da CHP’li belediye başkanları ile turizm sektörünün temsilcilerini bir araya getirdiklerini ve bir “Turizm Eylem Planı” oluşturduklarının altını çizen Budak, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında tüm turizm bölgelerinden belediye başkanlarımız ile turizmin sektörünün üst örgütlerini bir araya getirdik. Sorunları, beklentileri konuştuk. CHP ve CHP’li belediyeler, krizin boyutlarının farkında ve turizm çalışanları ile esnafımız için elimizden gelen her türlü katkıyı vermeye hazırız. Görüşmeler sonucunda turizmin, bugün ve gelecekte katkısının artarak sürmesi için bir yol haritası, bir eylem planı oluşturuldu.  Biz, 10 maddelik Eylem Planı’nın hızla yaşama geçmesi için çalışacağız” diye konuştu.

TURİZMCİ BELEDİYE İŞBİRLİĞİ

CHP’li belediyeler ve turizm sektörünün temsilcileri toplantısında belirlenen 10 maddelik eylem planı şöyle:

“-Siyaset, dış politika Türkiye’nin çıkarları üzerine inşa edilmeli ve imajı düzeltilmeli. 

-2020 yılında Birleşmiş Milletler, Türkiye’nin turizmde ilk ona giremeyeceğini söylüyor. Dışarıdan gelen turist sayısında altıncı sıradayız. Turizm sektöründe yeniden onarım, yapılanma gerekli. Özellikle teknoloji ve iletişimdeki gelişmeler dikkate alınmalı. Sektör temsilcilerinin de içinde bulunacağı bir planlama yapılmalı.

-Yerel yönetimler çevre duyarlılıklarını korumalı ve özellikle bu konuda daha ciddi çabalar harcamalılar. Kıyıların korunması açısından bu konu önemli.

-Turizm çeşitlendirilmeli, planlama ve tanıtım yeniden ele alınmalı. 

-Bu süreç içinde yerel yönetimler alt yapı çalışmalarına başlamalı ve bitirmeli.

-Turizmciler ve belediyeler hem sezon öncesinde hem de sezon sonrasında bir araya gelmeliler. Turizmciler hangi eksiklikler olduğunu aktarmalılar, sezon sonunda da amaçların ne kadar gerçekleştiğini ve diğer sezona nasıl hazırlanmaları gerektiği konusunda planlama yapmalılar.

BÖLGESEL TANITIM YEREL MARKALAR

-Türkiye’nin bölgesel tanıtıma ihtiyacı var. Özellikle yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmalı, yerel markalar yaratmalıyız. 

-Belediyelerin güçlü mali tablolarına kavuşturulması gerekiyor. Böylece belediyeler, turizmcilerin bekledikleri yatırımları ya da tanıtımları biran önce yapmalılar. 

-THY, Antalya ve Dalaman gibi yerlerden başlayarak, özellikle turistlerin yoğun olarak geldiği ülkelerle doğrudan tarifeli seferler yapabilmeli.

-Yeni cazibe merkezleri oluşturmak için turizmciler ve yerel yönetimler mutlaka bir araya gelmeli.” 

 

 

 

AdminAdmin