Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 06-04-2017 14:05   Güncelleme : 06-04-2017 14:05
Abone ol

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz görev süresinin 3 yılını değerlendirdi.

Burdur Belediyesi Şehir Kulübünde basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşan Başkan Ercengiz, Burdur Belediyesinin 3 yıllık çalışmalarını anlattı. Kahvaltılı toplantıda 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü dolayısıyla meslekte hayatını kaybeden gazetecileri anarak sözlerine başlayan Başkan Ercengiz, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz görev süresinin 3 yılını değerlendirdi.

Toplantıda konuşan Başkan Ercengiz, “6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü. Toplantımıza mesleğini icra ederken öldürülmüş gazetecileri anarak başlamak istiyorum. İnsanların yok yere öldüğü ve öldürüldüğü coğrafyamızda, bir an evvel bu sorunların son bulmasını, insan haklarının korunduğu bir Türkiye umut ediyorum. Anayasa referandumu bizler için çok önemli, sıradan bir seçim değil. Türkiye’nin önümüzdeki süreçte yeni bir anayasayla veya eski anayasayla yoluna devam edeceğinin kararı verilecek. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi bende 16 Nisan’da sandığa giderek vatandaşlık görevimi yapmak istiyorum. İkincisi de her Türk Vatandaşının sandığa giderken bir siyasi tercihi ortaya koymadan geleceğini oyladığı bu seçimde, özgür iradesiyle oyunu kullanacağı bir seçim olmasını temenni ediyorum.
Görevimizin süremizin üç yılımızı tamamladık. Burdur bizim için müstesna bir yer. Burdur’un en önemli değerlerinden birisi, hoşgörünün, saygının ve ciddi anlamda hala geleneklerini koruyabilen bir kent olmasının sıra dışı bir özellik olduğunun bilinmesini istiyorum. Seçimler Burdur için hareketli geçer fakat ertesi gün herkes işine devam eder. O nedenle Burdur’un çağdaş, yaşanabilir bir kent olduğunun da altını çizmek istiyorum. Üç yıl boyunca yaptığımız çalışmaları zaman zaman kamuoyuyla paylaştık. Türkiye’de belediyecilik artık devlet kurumlarının önüne geçti, tüm siyasi partileri temsil eden belediye başkanlarının bir yarış içinde olduğu, her biri başkanı olduğu yörenin beldenin daha iyi hizmet üretebildiği ve vatandaşa daha iyi işler çıkarabildiği bir görev yapma çabasında olduğunu görebiliyorum. Burada kentin büyüklüğü küçüklüğünün önemli olmadığını hepimiz görüyoruz. Biz Burdur olarak, belediye görevlerinin dışında sosyal projeler yaparak ta adımızdan çokça söz ettirdik. Sadece kentin insanlarına değil, kentimize doğrudan ve dolaylı katılan tüm insanlarımızın yaşam koşullarını iyileştirebilecek, onların sosyal hayatlarına katkı koyabilecek ve insanca yaşamanın ne kadar değerli olduğunu gösterecek projeleri hayata geçirmek için çalışıyoruz. Yeni doğum yapmış bir annen yanında olabilmek, cenazesi olanın acısını paylaşabilmek, dar gelirli vatandaşımıza katkı koyabilmek, Ramazan’da her gün bir mahallede tüm mahalleliyi davet ettiğimiz sofralarda buluşabilmek, doğayı düşünen enerji projeleri üretebilmek, üreticinin yanında olduğumuzu gösteren projeler yapabilmek, fasulyeciye sahip çıkan projeleri gerçekleştirebilmek, farkındalık yaratabilmek için sokağa dökülecek narı alıp gelebilmek bizim sosyal belediyecilik projelerimizde ekonomik değeri çok yüksek olmayan, düşünce olarak bakıldığında, ‘Bizi de düşünen bir belediyemiz var’ dedirtebildiğimiz iyi projeler olduğunu düşünüyorum” dedi.
“Hizmet Kampüsü bölgenin iyi yapılarından biri”

Hizmet Kampüsü hakkında konuşan Başkan Ercengiz, “Son dönemde ‘eser’ kelimesi çok duymaya başladım. Eser illa çatısı olan, camları olan, beton yığınları değildir. Eser, insanların uzun yıllar anabileceği, insanlara faydalı işler yapabilmektir. Bina konusunda da her ne kadar şehrin merkezinde olmadığı için gözükmese de Hizmet Kampüsü bölgenin iyi yapılarından birisi oldu. Üreten, kendi personeline değer veren, doğaya saygılı ve enerji anlamında da birçok belediyeye ve kamu kuruluşuna örnek olabilecek güneş enerji panelleriyle önemli bir bina yaptığımızı düşünüyorum. Maliyet açısından baktığımızda piyasa koşullarının hemen hemen en alt seviyesinde yaptırdığımız bir binadır. Burdur Belediyesinin fen işleri eski alanı 40-50 yıllık bir alandı. Bizden sonra da yapılacak eğer eser anlamında bir talep varsa biz söz verdiğimiz işlerinden birini daha gerçekleştirdik. Kendi üretimlerimize kent mobilyası, kent dekorasyonları, tüm parklarımızdaki yenileme çalışmaları ile vatandaşımıza nefes aldırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İçme suyu müjdesi

İçme suyu isale hattı için yer tahsisi yaptıklarını müjdeleyen Başkan Ercengiz, “Bu sadece kısa süreli bir çözümdür, uzun süreli çözüm arayışındayız devam etmektedir. DSİ’den gelen arkadaşımızla görüştüğümüzde, Sayın Bakan Veysel Eroğlu’nun Burdur’a geldiğinde ‘pergeli ortaya koyun 60 kilometre çapında bir tarama yapın, Burdur’a kaynak içme suyu bulun, mutlaka yaratın’ dedi. Bizim yüzey suyuna ihtiyacımız var, bu hem yüksek maliyetli bir iş, hem de su sertliğine batığımız zaman, oldukça sert ve yumuşatmak için oldukça maliyetlidir. Atık su arıtma tesisiyle ilgili bütün mükellefiyetlerimizi yerine getirdik. Şu anda Avrupa Yatırım Bankasıyla ile ortaklaşa yürütülen işte, kredi kullanmak üzere imza attık, sadece İller Bankası’ndaki tek bir maddede yaşanan sorunun sonuçlanmasını bekliyoruz 35 bin metrekare bir alanda arıtma tesisimizi yapıp, Burdur’u yaz aylarında kötü kokudan kurtulmaya çalışıyoruz. Yağmur drenaj sorununun Burdur’un zorunlu bir ihtiyacı olduğunu yola çıktıktan sonra farkettik. Ve ciddi bir yol kat etti. Bundan sonra da devam edeceğiz.

Göreve geldikten sonra ben İller Bankasından konunun araştırılması ile ilgili müfettiş istedim, müfettiş 5-6 kez geldi. Yerinde incelemeler yapıldı ve bir rapor düzenlediler. Bu raporun neticesinde bir proje, imalat ve uygulama hatası olduğuna kanaat getirildi. Burdur Belediyesinin burada sadece anahtar teslim proje üretilmesi konusundan başka bir isteği yok. Biz Burdur Belediyesi olarak yetkisini devretmişiz, biz sadece Senir’den gelecek yumuşak suyun iki terfi istasyonu ile depoya basılmasıyla mükellefiyetimiz var. Olay yargıya intikal etti, dava devam ediyor. İller Bankası Genel Müdüründen talepte bulunduk. Yaklaşık 15 milyon TL’lik bir projeydi, bugüne kadar da 6 milyon TL’sini ödemiş vaziyetteyiz. Biz mağduruz ve davaya da müdahil olduk ve dedik ki biz bu davada kesinlikle mağduruz, içme suyu alamadı ki faiziyle borç ödüyoruz, telafisini istiyoruz dedik. İller Bankasına bu talebimi ilettim. Önümüzdeki günlerde İller Bankasının yönetimi değişti, kendilerini ziyaret edeceğiz, konuyu tekrar gündeme getireceğim öyle olursa önümüzde belki de 8-10 milyon TL’lik borç stoğunu ileri bir tarihe ötelemiş olacağız. Yılda 4 milyon TL’yi geçen bir parayı, hiç kullanmadığımız bir hizmet bedeli olarak ödüyoruz. Bizim içme suyumuzun cazibeyle akıp gelmesi lazımdır, sonuçta tektonik hareketli bir bölgedeyiz, mühendisler yarın bölgede küçük bir sarsıntıda o suyun kaçabilme ihtimali olduğunu söylüyor. Biz davada, ödediğimiz paranın geri ödenmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
Gazetecileri sorularını yanıtlayan Başkan Ercengiz, “AVM’yi yaparken, hem yol ticaretine hem de vatandaşın ihtiyaçlarına karşılık veren bir çalışma yapılması niyetindeyiz. Bizim Fen İşlerinin eski alanında özel bir konsept proje yapma hedefindeyiz. Özel bir projeyle yeni belediye hizmet binası ve bir cazibe merkezi oluşturma amacındayız. Orada çok katlı AVM hem şehir içi trafiği hem de şehir içindeki esnafı ciddi sıkıntıya sokacaktır. Önümüzdeki süreçte bunu ve 2 Bin öğrencinin kalabileceği bir yurt yapacağız. Bunu Yurt-Kur’a verip karşılığında kirasını alıp hem de belediyeye gelir getirmeyi amaçlıyoruz.
Öncelikle deprem evleri bölgesinin yenilenmesi lazım, oradaki 328 hak sahibi vatandaşımızın bedel ödemeden konut sahibi olacağı bir duruma getirdik. İlk toplu konut çalışması orada olacak, ikinci etap çalışmamızı Necati Bey Mahallesinde yapacağız ve orada daha hızlı yol alacağız. Bunların dışında da hastane yeriyle ilgili düşünce bizim kafamızdaki bazı projelerin değişmesine neden oldu. Atatürk Mahallesinde bir toplu konut düşüncemiz vardı, ama yeni hastanenin oraya gelecek olması planlarımızı değiştirdi. Hastane yapıldığında günlük 5 bin insanın orada sirküle edilmesi demek. Yani 5 bin insanın ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal alanların market, medikal, eczane, restoran yapılması açısından yeni bir planlamayı gözden geçireceğiz. Ayrıca BİMTAŞ’ı 22 Nisan’da hizmete açacağız” ifadeleri kullandı.