Gündem
Giriş Tarihi : 20-03-2021 21:05   Güncelleme : 20-03-2021 21:05
Abone ol

Bursa'da İstanbul Sözleşmesi tepkileri

Bursa Kadın Platformu tarafından düzenlenen gösteri ve basın açıklamasında İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme protesto edildi.

Bursa'da İstanbul Sözleşmesi tepkileri

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı, Bursa Kadın Platformu'nca protesto edildi.  Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) ise kararı şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladıklarını açıkladı.

Bursa Şehreküstü (Fomara) meydanında Bursa Kadın Platformu tarafından düzenlenen gösteriye çok sayıda kadın katıldı. Burada yapılan basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kararname ile TBMM tarafından kabul edilen bir Uluslararası Sözleşmeyi geçersiz kılamayacağı, durumun hukuksuz olduğu ve dolayısıyla İstanbul Sözleşmesi’nin hala geçerli olduğu ifade edildi.

Açıklamada, kadınlara yönelik şiddetin tırmandığı bir dönemde kadınları şiddete karşı koruyan yasal bir düzenlemeyi rafa kaldırmanın ne hukuksal, ne de insani bir yanı olacağı belirtilerek, Cumhurbaşkanlığının bu kararından vazgeçmesi ve ilgili kararnameyi iptal etmesi istendi. 

Gösteri sırasında kalabalığın çevresine kadın polislerin görev alması dikkat çekti.

 

BUSİAD  şaşkınız, üzgünüz

Öte yandan Bursa Sanayicileri ve İş insanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını ''şaşkınlık ve büyük üzüntü ile karşıladıklarını'' söyledi.

Türkay, yaptığı açıklamada, her alanda kadının eşitliği için mücadele verilen, kadın cinayetlerine karşı daha fazla neler yapılabileceğinin konuşulduğu bir noktada, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını anlamakta güçlük çektiklerini belirtti.

Türkay, adında İstanbul olan ve TBMM’nin onayladığı bir sözleşmeden, yine altına imza atan iktidarın devamı tarafından çıkılması yerine, uygun olmayan yerlerin değiştirilmesi için çaba harcanması ve bunun gerekçesinin kamuoyuna doğru anlatılması gerektiğini de söyledi. 

Türkay, “Kaygımız kadına yönelik şiddetin artması, kadının geri plana atılması, kazanımların ortadan kalkmasına ilişkindir. Kadının hayata eşit bir şekilde katılmadığı medeni bir toplum şansı yoktur. Umudumuz, 1934’de dünyanın çok önünde haklar elde eden kadınlarımızın haklarına sahip çıkacağı yönündedir. Kadın varsa hayat vardır. Bunu BUSİAD olarak son yıllarda tüm çalışma alanlarımızda özel olarak vurguluyoruz. Umarım, bu karar olumsuz sonuçlar doğurmaz” dedi.

Ajans Bizim