Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-06-2022 10:11

'Büyük zamlar enflasyonu düşürecek'

Ekonomist İbrahim Kahveci, hükümetin enflasyonla mücadele sistemini köşesine taşıdı. "Ülke yönetiminin enflasyonu düşürme formülü budur: Daha büyük zamların arkasından daha küçük zamların gelmesini umut ediyorlar" dedi.

 'Büyük zamlar enflasyonu düşürecek'

Ekonomist İbrahim Kahveci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Milletimizin her kesimini daha da rahatlatacağız. Aralık ve ocak gerçekleşmeleriyle enflasyonun sırtımıza bindirdiği kamburdan kurtulacağımız 2023 Şubat ve Mart aylarından itibaren önemli ölçüde geride bırakmış olacağız" şeklindeki mesajını yorumladı. 

'Büyük zamlar enflasyonu düşürecek  ' başlıklı yazısında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin de son konuşmalarında enflasyonun Aralık 2022 itibariyle düşeceğini ifade ettiğini belirten Kahveci, şunları kaydetti:

"İyi de aralık ayında enflasyon nasıl düşecek? Aslında bunu da itiraf ediyorlar: Ben yeniden izah edeyim:

Aralık 2021 aylık fiyat artışı %13,58 geldi. Ocak 2022 aylık fiyat artışı da %11,10 olarak geldi. Sadece bu iki ay içerisinde ortalama fiyat artışı %26,19 oldu. Son 6 ay içerisinde (Aralık 2021-Mayıs 2022) ülkemizde genel fiyat düzeyi %54,05 artmış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve H&M Bakanı Nureddin Nebati enflasyonun işte bu büyük zam artışından düşeceğini hesaplıyorlar.

Biz buna baz etkisi diyoruz.

Gelin biraz daha açıklayayım: Mesela yeni ekonomi modeli dedikleri şey ile önce kurları ve sonra da fiyatları patlattılar. Öyle büyük zamlar geldi ki, enflasyon sadece 6 ayda %54,05’e ulaştı.

Sadece altı ayda yapılan %54,05 zamların yıllık enflasyon karşılığı %137,3’e geliyor. Bunu unutmayın... 6 ayda yüzde 54 zam büyük olay.

Şimdi bütün umutları zamların daha düşük kalmasında. Tutar olarak daha düşük olmayabilir ama oran olarak daha düşük zamlar Hükümeti kurtarmaya yetecek.

Gelin bunu matematik ile izah edelim: Bu 6 ayda 54 TL zam yapılan ürünün fiyatı 100 liradan 154 liraya yükselmiş oldu. Fakat siz önümüzdeki 6 ayda 55 lira daha zam yaptığınızda ürünün fiyatı 154+55=209 liraya çıkmış olacak. Ammaaa bir farkla.

İlk 54 liralık zam 54/100=%54 demektir. İkinci altı ayda 55 lira zam ise 55/154=%35,7 etmektedir.

Şimdi burada ne olmuş oluyor? İlk 6 ayda 54 TL zam yapılmış ve ardından ikinci 6 ayda da 55 TL daha zam yapılmıştır. Ama baz etkisi ile ilk 6 ayda enflasyon %54 olurken, sonraki 6 ayda enflasyon %35,7’ye düşmektedir. Zam tutarı daha fazla olsa bile enflasyon düşmüş oluyor.

'DAHA BÜYÜK ZAMLARIN ARKASINDAN DAHA KÜÇÜK ZAMLARIN GELMESİNİ UMUT EDİYORLAR'

İşte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kurulan ülke yönetiminin enflasyonu düşürme formülü budur: Daha büyük zamların arkasından daha küçük zamların gelmesini umut ediyorlar. Tek çıkar yolları bu...

'BAŞKA BİR ÇÖZÜM SUNAMIYORLAR'

Peki asıl soruyu da soralım: Bugün yapılan büyük zamlar yarın enflasyonu düşürecek diye bir beklenti toplumu ne kadar rahatlatır? İşte orasını seçim sandığında göreceğiz.

Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Nureddin Nebati bütün umutlarını buraya bağlamış durumdalar. Başka da bir çözüm sunamıyorlar."

GERÇEK GÜNDEM

AdminAdmin